'Deventer maakt reclame, 1870-1970' j^pandsns TONICUM NOURY a— 42 Industri Zaandam, Foto's Pim van Gelder snel tempo op. In 1911 wordt een nieuwe beschuitfabriek gebouwd direct aan de rivier, met als beeldbepalend element de bakstenen watertoren met de opschriften 'beschuit' en 'Verkade'. In 1927 wordt aan de overzijde van de Westzijde een nieuwe beschuitfabriek gebouwd in Amsterdamse Sehoolarchitec- tuur. In 1936 wordt een chocoladefabriek gebouwd in de stijl van de Nieuwe Zakelijk heid. Dit complex bestaat uit een betonskelet met buitengevels opgetrokken in baksteen. In 1994 wordt het oudste fabriekscomplex aan de Zaan verlaten door Verkade, dat tegenwoordig eigendom is van United Biscuits. Sindsdien wordt gewerkt aan plannen voor herbestemming voor de oude fabrieksge bouwen, waarbij het uitgangspunt is om de monumentale bouwdelen zoveel mogelijk intact te laten. In een deel van de fabriek aan de rivierzijde is in april 2007 een restaurant geopend, waarvan het interieur een 'indu striële' uitstraling heeft vanwege de nog aan wezige gietijzeren kolommen. In andere delen van het complex komen een koffiehuis met chocolaterie, een uitzendbureau en een spel letjesfabrikant. In de moderne uitbreiding uit 1936 zal de openbare bibliotheek van Zaandam worden gehuisvest. verdubbelt Uw energie DEVENTER is vanouds bekend als industriestad, en heeft tal van bekende ondernemingen voortge bracht, waaronder de fietsenfabriek Burgers, beddenfabriek Auping, diverse drukkerijen, koekfabriek Bussink, chemische industrie Noury Et Van der Lande, de Koninklijke Ver- eenigde Tapijtfabriek, steenfabrieken en diverse sigarenfabrieken. De industriële productie van Deventer is verrassend veelzijdig en voor al die producten is in de loop der jaren reclame gemaakt. In deze expositie wordt aan de hand van origineel reclamemateriaal een beeld geschetst van de samenleving in Deventer van 1870 tot 1970. Door de ontwikkeling van huisnijverheid tot massaproductie wordt reclame steeds belangrijker. De verrassende reclame-uitingen van Deventer bedrijven zijn verzameld door Rene Berends en aangevuld met objecten uit de collectie van het Historisch f*/SSSg?gftgrfsgaj Vour bctugflijktrcirf rn rfisfiwl.il* rra

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 44