Excursies van de provinciale commissies Langs witte plekken Noord-Holland Maasduinen, monumenten en landschap i Peter Schot 36 Heemschut april 2008 Zaterdag 19 april Zaterdag 31 mei Met een andere blik naar je eigen omgeving kijken kan mensen attenderen op verborgen schoonheid. Maar dat het ook kan choqueren blijkt zaterdag 19 april. Verrommeling van het landschap is het thema van de excursie van de commissie Noord- Holland en belicht het oprukken van windmolenparken, industrieterreinen en agrarische bedrijvigheid in nog open en vaak eeuwenoud cultuurlandschap. In het zuiden van de provincie is het landschap al prijsgegeven aan verste delijking en infrastructurele werken, met Schiphol als prominent voorbeeld. Gelukkig is er het noorden nog, met z'n witte vlekken. 'Wit' in bestemmings- en streekplannen zegt niet altijd dat er niets gebeurt. Het tegendeel is helaas waar, leert deze excursie. De Heemsehutgedachte kan niet beperkt blijven tot individuele waar devolle gebouwen. Deze tijd vraagt om een gebiedsgerichte aanpak. De commissie Noord-Holland roept Heem- In de bliksemschuur te Etersheim wordt de lunch gebruikt. Hier vonden de molenaar, zijn gezin en knechten van de nabijgelegen watermolen bij nood weer een schuilplaats. Foto Henk van der Velden schutleden op hun betrokkenheid bij het landschap te tonen. De deelnemers worden gevoed met de werkwijze van de bond en kunnen zelfde provinciale commissie weer op het spoor zetten van onwenselijke ontwikkelingen. Programma 10.00 uur: ontvangst met koffie en thee in theater De Vest aan het Cana daplein 2 te Alkmaar, op loopafstand van het station. 10.30 uur: Presentatie met uitleg over het programma, daarna reist de groep via de 375 jaar oude polder de Schermer naar Etersheim. Op een steenworp afstand van de school waar Joh. C. Kievit z'n Dik-Tromreeks schreef staat een gerestaureerde poldermolen en bij die molen staat een bliksem schuur. In dit gebouwtje, dat bij nood weer het molenaarsgezin tot onder komen diende, wordt de lunch gebruikt. Vervolgens rijdt het gezelschap per bus over bekende en onbekende wegen door West-Friesland, onderwijl uitleg krijgend, terug naar Alkmaar waar de dag om 17 uur besloten wordt. Informatie en aanmelden bij mevrouw A. Mars, tel. 0297-522801 (tussen 17 en 19 uur), e-mail: martref@planet.nl. Informeren of er nog plaats is, daarna het verschuldigde bedrag (€35 per deelnemer) overmaken op gironummer 828763 t.n.v. Heemschut NH te Amsterdam, onder vermelding excursie NH. hoofdgebouw wordt door een gracht omgeven. Het totale ensemble behoort tot de mooiste van Limburg. Na een bezoek aan het Franz Pfanner- huis en een wandeling in Arcen maken we tot besluit een klein uitstapje naar De Peel. We bezoeken de St Petruskerk in Venray, een laatgotische pseudo- basiliek met een diep middenkoor, die door de breedte en hoogte van de zijbeuken bijna het karakter heeft van een hallenkerk. De kerk is na zeer zware oorlogsschade herbouwd, de toren is vervangen in wederopbouwarehitec- tuur. Het uitwendige is sober. Des te meer verrast het interieur met zijn rijen forse zuilen en netgewelven. De kerk- inventaris bevat onder meer een reeks heiligenbeelden uit circa 1500. Programma 10 uur stipt: Vertrek touringcar vanaf station Venray - Busrit naar Geysteren - Verwelkoming door voorzitter Theo Rongen - Baron Weiehs de Wenne reist met ons mee - we rijden door de landgoederen en het dorp Geysteren en stappen uit bij de kasteelruïne - koffie en vlaai - uiteenzetting over het Belvedere- project Geysteren - prachtige wandeling naar het dorp - bekijken van historische panden. 12 uur: Busrit naar Well - korte inleiding door Frans Hoebens over kasteel Well - wandeling. 12.45 uur: Busrit naar Klein Vink Ook dit jaar is door Heemschut Limburg weer gekozen voor een gemengd excursieprogramma rondom landschap en monumenten. Deze excursie begint met een bezoek aan het Belvedereproject Geysteren. We zien hier een gaaf cultuurlandschap van grote cultuurhistorische waarde. De bewoningsgesehiedenis is nog goed afleesbaar aan de huidige inrichting. Naast vele landschapselementen zijn historische waterstructuren en religi euze sporen opvallende kenmerken. Zeer bijzonder is het ensemble van kasteel ruïne, kerkhof en pastorie. Het project beoogt dat historische structuren en elementen nog beter zichtbaar gemaakt worden en dat de cultuurhistorische identiteit van het gebied versterkt wordt. Het volgend reisdoel is het exterieur van het kasteel Well. Het is een fraai voor beeld van een laat-middeleeuws slot, dat ook in latere tijden het karakter van een versterkt huis heeft behouden. Het VENRAY Gevsteren We\l Ai een

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 38