De Lintumsmolen Houtzagerij Houtsnij-en Beeldhouwwerk Villa's en museum Eiken - Douglas - Lariks - Grenen Te zagen op elk gewenste maat. Lengte's tot 12 meter. Gosselinkweg 6, 7108 BP Winterswijk Tel. 0543-564788, Fax 0543-564362 www.gebinten.nl In de oude kern van het stadje vinden we het 16e eeuwse raadhuis met koepeltoren uit later tijd. Van de kerk uit de 15e eeuw staat nog de oorspronkelijke toren, maar na brand door blikseminslag anderhalve eeuw geleden werd het schip herbouwd. Daar niet ver vandaan staat ook het borstbeeld van de beroemde arts Mezger, die veel vorsten en kapitaalkrachtige patiënten uit heel Europa hier behandelde. Deze belangrijke personen bouwden imposante villa's, zoals Carmen Sylva, Duinenburg en Duinvliet, met tuinen aangelegd door de beroemde tuinarchitect K.G. Zocher. Aangelokt door het Zeeuwse licht, het grote geld en gunstige omstandigheden verbleven in Domburg voor korte of langere tijd kunstenaars zoals Jan Toorop, Piet Mondriaan en Jacoba van Heemskerk. Voor hen werd een tentoonstellingslokaal opgericht, dat later als museum Marie Tak van Poortvliet zou worden her bouwd. Vlakbij Domburg in Oostkapelle werden veel buitenplaatsen, door rijke Middelburgers gebouwd, die de moeite van een bezoek waard zijn, zoals Kasteel Westhove, Duinbeek, Berkenbosch en Overduin. Zie ook de website van de stichting tot behoud van het torenuur werk: www.torenuurwerk.nl badpaviljoen op het duin gebouwd. Hier konden de bezoekers niet alleen het een en ander gebruiken, maar ook verwarmde baden in zee water nemen. Bepaalde artsen schreven daar een heilzame werking aan toe. Enige tijd later kwam eindelijk een straatweg tussen Middelburg en Domburg gereed, die het reizen vergemakkelijkte. Daardoor konden meer gasten uit de directe omgeving komen, maar niet van verder weg. Dit laatste gebeurde pas nadat door de aanleg van het spoor Zeeland beter bereikbaar werd. Gemeentesecretaris H.M. van Kesteloo gaf in 1883 'Het Domburgseh Badnieuws' uit, die de badplaats weer op de kaart zette. Het blaadje verscheen gedurende het badseizoen iedere zaterdag en voorzag in een toenemende behoefte aan informatie over evenementen, openingstijden en het reilen en zeilen van belangrijke gasten. Men was vooral nieuws gierig naar het doen en laten van vorsten en adellijke lieden en de plaatsen waar men ze kon zien; daarmee was het 'Badnieuws' een voor loper van de huidige roddelpers. W. Heijbroek is voorzitter von de Provinciale Commissie Heemschut in Zeeland Leensterweg 36 - 9977 PC Kruisweg (Gr.) Tel. 0595-481443 Fax 00595-481600 wwwTTT op.nl april 2008 Heemschut 33 lii lÏÏÏÏÏÏIliiliiit i tiffif Mtf Is 1 WH U illlillHM I'iii

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 35