Tientallen jaren actie Heemschut voor behoud Badpaviljoen succesvol afgesloten Willem Heijbroek - In de Waleherse badplaats Domburg domineert het door Van Nieukerken aan het eind van de 19e eeuw gebouwde Badpaviljoen. Het torent op een duin vlak bij zee boven de omrin gende bebouwing uit. Na de onlangs voltooide restauratie is het met zijn karakteristieke torentje, terrassen en feestzaal weer net als vroeger een centrum van het badleven. Daar ging een langdurige strijd aan vooraf. De Erfgoedexcursie van 20 en 21 juni (zie pagina 33) gaat er heen. DE NVZEEBADINRICHTING Domburg beheerde tot de jaren 60 van de vorige eeuw het Badpaviljoen, meerdere stranden en twee tennisbanen. Reeds vanaf midden jaren 1970 was dit impo sante neorenaissanee bouwwerk van architect Van Nieukerken al bouwvallig. Alleen het café restaurant (van brouwerij Skol) functioneerde nog goed. Skol verkocht het in 1980 aan J.A.M. Bos, die het onderbracht in de bv Domburgse Zeebadinrichting. Heemschut pleitte ervoor het gebouw, dat op de voorlopige rijksmo numentenlijst was geplaatst, te herstellen of tenminste wind- en waterdicht te maken. Dit is provisorisch gebeurd, maar de hotelfunctie ging verloren. Een aantal leden van de sociëteit 'Luctor et Emergo' knapten het interieur zo goed mogelijk op. Daardoor konden zij evene menten organiseren, die weer iets van de oude glorietijd uit het eind van de 19e eeuw deden herleven. Na een aantal jaren zonder veel onderhoud was de staat weer zodanig slecht, dat de toenmalige gemeente Domburg in 1991 de bv 'Domburgse Zeebadinrichting' verplichtte het pand op te knappen. Deze herstelde het complex met kunst en vliegwerk, zodat het weer als hotel mocht functioneren, al raadde de VVV van Domburg toeristen af daar te logeren. In 1995 kwam het geheel in handen van projectontwikkelaar Van Garderen Et Dekker, die een combinatie van restauratie en nieuw bouw voor ogen stond. Architect J.R. Slemmer maakte een ontwerp voor nieuwbouw aan de zijkant en de achterzijde, waarin een aantal elementen van het oude gebouw waren terug te vinden. Vooral de grootschalige uitbreiding aan de zeezijde leverde veel weerstand op, omdat door de massaliteit het karakter van het oorspronke- Artist impression van het Badpaviljoen in her nieuwde glorie. Foto Ko van Garderen lijke gebouw werd aangetast. Heemschut heeft hiertegen bezwaar gemaakt en stelde voor het aantal appartementen terug te brengen en ook de maatvoering van het oorspronkelijke gebouw beter aan te houden. Nieuw plan Enkele jaren later ontwikkelde Van Garderen Et Dekker een nieuw restauratie- en uitbreidings plan dat begroot werd op 25 miljoen gulden. De architect was Dr. Ir. E.J. Hoogenberk, onder steund door J.R. Slemmer, die het voorgaande plan had ontworpen. Dit keer werd de noodza kelijke uitbreiding uitsluitend aan de zeezijde geprojecteerd. Omdat het nog steeds een onaanvaardbaar omvangrijke aanbouw betrof, pleitte Heem schut voor het terugbrengen van het aantal appartementen met behoud van de historische zaal. Een kanjersubsidie van 1,8 miljoen gulden werd in 2001 verkregen, op voorwaarde dat het authentieke karakter van het totale complex en de grote zaal behouden bleven. In een laatste definitief plan was het aantal appartementen tot tien gereduceerd. Heemschut beloofde zich in te spannen enige omwonenden te overtuigen van hun bezwaar af te zien, wat niet altijd makkelijk was. Zo kon april 2008 Heemschut 31 Domburg krijgt kroonjuweel terug -''„„Ei—

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 33