Zwarte Tulpprijs voor bollenschuur Hillegom Overzees erfgoed in VS Voor al Uw Leiwerken •VtfiCTT Laatste Nieuws nieuw, reparatie- en onderhoudswerken ook Eternit en shingles- daken door geheel Nederland Leidekkersbedrijf Maurix VOF Bolswarderweg 2, Tjerkwerd (Fr.) Tel.: (0515) 572030 De Terpen 3, IJlst Tel.: (0515) 532523 Hillegom - De Zwarte Tulp Prijs 2007 is uit gereikt aan Bouwbedrijf Schuit, eigenaar van het voormalige bloembollenexportbedrijf van William Dekker N.V. aan de Leidsestraat 126 in Hillegom. Koos en Edward Schuit ontvingen een oorkonde van de Projectgroep Behoud en Herbestemming Bollenerfgoed die het initiatief nam voor de Zwarte Tulp. Het is de vijfde keer dat de Zwarte Tulp Prijs is uitgereikt. Deze jaarlijke prijs is bestemd voor een bollenschuur, die op een bijzondere manier is behouden of die een goede herbestemming heeft gekregen. Deze keer bekroonde de Pro jectgroep een pand dat gebouwd is als kantoor, droogruimten en pakruimten. Projectgroep- voorzitter Joop Zwetsloot memoreerde dat William Dekker N.V. irissen kweekte op Jersey en Gernsey en in narcissen handelde op Groot- Brittannië. Dat was kennelijk erg lucratief want in 1933, kort na de crisistijd, werd villa Brit- tanje gebouwd en vier jaar later de schuur met kantoor erachter. Beide panden zijn ontworpen door de Hille- gomse architect W. Kuitems. Nadat de firma Dekker in de jaren '60 was gestopt, stonden de schuren leeg. In 1977 kwamen de panden in handen van de aan nemersfamilie Schuit, die er het woonwaren- huis Beter Wonen, later Casba in vestigde. Na 1987 stond het pand driejaar leeg, totdat de gemeente Hillegom de agrarische bestemming wijzigde. Bouwbedrijf Schuit vestigde in 1990 het aannemersbedrijf in de ene helft van de schuur, de overige ruimtes werden verbouwd tot bedrijfsverzamelgebouw. Ook de villa ervoor wordt bewoond door de familie Schuit. www.boilenschuren.nl De Hillegomse bollenschuur van Bouwbedrijf Schuijt. Foto Projectgroep Bollenerfgoed Jongeren werken op de vervallen begraafplaats van New Utrecht. New York - Een bedrag van 100.000 dollar is nodig voor herstel van de begraafplaats van New Utrecht in de stad New York. Dat meldde Amerika-correspondent Erik Mouthaan in een van de uitzendingen van RTL-nieuws in februari. Voor dit bedrag kan de historische vereniging Historie New Utrecht een plan van aanpak presenteren en het zeer noodzakelijke herstel en onderhoud laten uitvoeren. New Utrecht ofwel Nieuw-Utreeht werd gesticht in 1657 door Cornelius van Werek- hoven. De nederzetting kreeg in 1661 rechten voor lokaal zelfbestuur. In 1683 ging het plaatsje tijdens de Engelse overheersing op in de borough Brooklyn. De begraafplaats van New Utrecht bevindt zich in een slechte staat. De grafstenen splijten, zijn omgevallen en over woekerd, en er is veel achterstallig onderhoud. Voor het behoud van de begraafplaats heeft de Nederlandse ambassade 10.000 dollar ter beschikking gesteld. Naar aanleiding van de uitzending kwamen enkele telefoontjes binnen van kijkers die ook een bijdrage willen leveren voor het behoud van dit unieke stukje Neder lands erfgoed overzee. Zie ook: www.historicnewutrecht.org april 2008 Heemschut 27 ÊmÊË

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 29