Religieus erfgoed Herinneringen aan het geloof op het platteland Oproep: waar zijn ze nog Eric Ie Gras - Een jaar of honderd geleden bouwde de Hervormde kerk links en rechts op het Drentse platteland evangelisatiekerkjes. Hans Ladrak, lid van de Provinciale Commissie Drenthe, ziet die kleine hulpkerkjes nu verpau peren en pleit voor hun behoud. Hl Hans Ladrak doet ook een beroep op de kennis van de leden van Heemschut: 'Het zou mooi zijn als zij informatie over de evangelisatiekerkjes, die overigens niet alleen in Drenthe zijn te vinden, aan mij willen mailen. Het adres is hladrak@planet.nl -vim W; et kerkje aan het Dommerskanaal bij Erica staat op instorten. De muren staan bol, het dak is deels verdwenen, er zijn sporen van brand en wat er eruit te slopen viel, is ver dwenen. Ladrak voelt zich triest en tegelijker tijd opgetogen als hij door de bouwval loopt. Triest omdat het kerkje reddeloos verloren lijkt en opgetogen omdat nog steeds te zien is hoe fraai het in alle bescheidenheid ooit is geweest. Bouwhistoricus Ladrak deed een oproep in het Dagblad van het Noorden. Hij vroeg de lezers of ze meer van dergelijke hulpkerkjes kenden en kreeg flink wat reacties. De balans is triest: als ze niet zijn afgebroken dan zijn het bouwvallen of ze zijn in gebruik als opslagruimte of stal. Theorie Uit de reacties bleek ook, dat Ladrak zijn theorie over het ontstaan van de kerkjes moest aan vullen. Hij dacht dat ze waren ontstaan in een tijd waarin zelfs een fiets nog luxe was en kerk gangers op het platteland een lange wandeling naar de dorpskerk konden besparen. De Drenten waren al niet al te fanatiek in het geloof en zouden zo bij de kerk betrokken blijven. Een briefschrijver wees Ladrak erop, dat de relatieve vrijzinnigheid van de Drentse domi nees ook een rol speelde. Verveners of kana lengravers, vaak afkomstig uit andere streken, verkozen een zwaardere geloofsverkondiging en richtten daarom eigen kerkjes op. De ene theorie, zegt Ladrak, sluit de andere niet uit en de twee kunnen naast elkaar bestaan. Hij wil nader onderzoek gaan doen naar de kleine bedehuisjes en overweegt er een boek over te schrijven. april 2008 Heemschut 25 Opslag is de enige functie die nog aan het kerkje is toebedeeld. De geleidelijk instortende kerk bij Erica. Foto's Flans Ladrak -• %Vv;F"' Opslag in de evangelisatiekerk v- - f&c - V5:.' --VS?» 'y-> v ïÊiMsd

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 27