Vereniging Ambassade VS moet monument worden Zorgen Heemschut om verzakken Panorama Heemschut erespeld Den Hoog - Heemschut verzoekt de gemeente Den Haag het gebouw van de Amerikaanse ambassade in te schrijven in het gemeentelijk monumentenregister. Heemschut is van mening dat het gebouw, op de hoek van het Lange en Korte Voorhout, van algemeen belang is voor Den Haag vanwege de architectuurhistorische en beeldbepalende waarde (zie ook Heemschut februari, pag. 28-29). Het gebouw uit 1958, een ontwerp van de Amerikaanse architect Marcel Breuer, is ook van nationaal belang. Voor aanwijzing als rijksmonument moet het gebouw minimaal vijftig jaar oud zijn. Voor de status van gemeentelijk monument kent de gemeente Den Haag geen beperking ten aanzien van het bouwjaar. Ties Dicke overleden Ons bereikte het bericht van het overlijden eind vorig jaar van architect ing. Ties Dieke op negentigjarige leeftijd. Ties heeft gedurende de jaren negentig als technisch adviseur van de Heem schut Resonansgroep Dordrecht geadviseerd in de Berekepoort- procedures, waarbij zijn heldere vertaling van de architeetente- keningen en presentaties van de effecten daarvan voor de Raad van State mede de doorslag gaven voor de honorering van het Heemschut standpunt. Als architect heeft Ties grote projecten op zijn naam staan. Van 1960 tot 1977 werkte hij bij Van den Broek en Bakema en was voor dat bureau gedurende vele jaren gestationeerd in Duitsland waar grote projecten onder zijn leiding werden uitgevoerd. Terug in Neder land ontwierp hij onder meer de woonwijk 'plan Beekweide' in Gel drop en maakte ontwerpsehetsen voor het "City plan Eindhoven" en voor Tel Aviv. Vanaf 1977 directeur van het bureau ir. J. Dieke, later de maatschap Dieke, Bonnema en Van Duinisveld. Hons Bollebokker Den Hoog - Het unieke Panorama Mesdag aan de Haagse Zeestraat verzakt. Werkzaamheden aan de nieuwbouw voor een naastgelegen hotel hebben het 19de eeuwse monument op een aantal plaatsen 7,6 millimeter doen zakken. Heemschut is bezorgd over mogelijk grotere schade aan het bijzondere monument. Zij steunt het particulier museum, dat jaarlijks 150.000 bezoekers ontvangt, in haar zorgen voor het doek en de behuizing. Ondanks twee Roermond - In het kader van het Cuypers- jaar ontving Dr. A.J.C. (Wies) van Leeuwen zaterdag 26 januari tijdens de Erfgoedexcursie in Roermond de Heemschut Erespeld. Wies van Leeuwen (Luyksgestel 1950) is architectuur- historicus. Hij publiceerde onder meer over Brabantse architectuur, landelijke bouwkunst, neogotische architectuur en sculptuur en restauraties. In 1984 was hij oprichter (en tot 2000 voor zitter) van het Cuypersgenootsehap, de vereni ging tot behoud van 19e en 20e eeuws erfgoed in Nederland. Een aantal monumenten werd kort gedingen is nog niet duidelijk hoeveel het gebouw nu precies mag zakken. Daarin zit volgens Heemschut-woordvoerder Chris van Oordt de crux: 'Het gaat er niet om hoevéél het panorama mag zakken, het gaat erom hoeveel het gebouw kan hébben. De constructie is aan het vervormen, wat ernstige consequenties kan hebben voor het gebouw en het enorme doek van kunstschilder Willem Mesdag'. van de ondergang gered. Thans is hij beleidsme dewerker Monumentenzorg in Noord-Brabant. Hij schreef onder meer de in 2007 verschenen biografie Pierre Cuyperrs, architect 1827-1921. Van Leeuwen is lid van de Commissie Architec tuur van het Noordbrabants Genootschap, bestuurslid van de 's-Hertogenbossche Monu mentenzorg en Commissaris van de Vereniging Hendrick de Keyser. Van 2001 tot 2005 was hij lid van de PC Noord-Brabant van Heemschut. Herstel Lezers wezen ons er op, dat kardinaal een persoon- In het februarinummer van Heemschut wordt op lijke titel is voor het gehele leven. Wel is Simonis pagina 10 Adrianus Simonis oud-kardinaal genoemd. oud-aartsbisschop van Utrecht. 24 Heemschut april 2008

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 26