Koper krijgt smidse erbij De smederij staat te koop bij de Gooise makelaar Redres, gespecialiseerd in bijzon dere objecten. 'Stadsherstel is in 2005 hier wezen kijken en zag er geen brood in. Nu zijn ze teruggekomen', vertelt Dick. Mogelijk krijgt deze Amsterdamse instelling het voor elkaar op het braakliggende terrein naast de smederij twee appartementen te bouwen en een derde boven en achter de smidse. Vanuit die exploitatie zou het conserveren van de 18e-eeuwse smidse kunnen worden betaald. 'Bij een passend doel zijn wij bereid een koper de inventaris erbij te schenken', geeft Marleen aan. Te denken valt aan een oudheidkamer, expositieruimte of gehoor- zaaltje, bijvoorbeeld voor de Historische Kring Diemen, die op haar website aandacht schenkt aan de smederij: www.historischckringdiemen.nl. overleed mijn opa. Hij had in de achterkamer een bedstee die in 1964 is verwijderd. Hier kwam een kacheltoonzaal. De inruilkaehels staan er nog', wijst Diek om zich heen. Achter het toonzaaltje liggen nog enkele kamers met bedsteden. In de achterste schoorsteen werden ooit hammen en worsten gerookt. De smederij is sinds vorig jaar gemeentelijk monument. Een aanvraag tot rijksmonument is afgewezen, tot verdriet van Marleen en Diek. 'We hadden onze hoop gevestigd op de fiscale mogelijkheden die dat zou bieden voor restau ratie. Wij wonen niet hier, maar in Almere. Dit huis valt bij de fiscus in box III dus we moeten er vermogensrendementsheffing over betalen. Dit is eigenlijk ons tweede huis in Frankrijk. We betalen ook verzekering en rioolrecht - terwijl het niet eens is aangesloten op het riool.' Toppunt was de aanslag van 360 euro pre cariorecht die de gemeente Diemen oplegde, vanwege het uithangbord 'de oude smidse' aan de voorgevel. 'Het bezwaar dat we daartegen maakten is gelukkig toegewezen', zegt Marleen. Daaruit spreekt dat de over heid wel compassie heeft voor deze bezitters van bijzonder erfgoed. Toch zitten ze met het object in hun maag. 'De politiek adviseerde dat we de smederij maar voor één euro aan de gemeente moesten overdoen. Gelukkig denkt niet iedereen er zo over, maar toch'. P. Schot is lid van de Provinciale Commissie Heemschut Noord-Holland april 2008 Heemschut 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 23