Sissend en stomend werd het in de waterbak gegooid. Dat was spectaculair.' Ook nu is er geen voorbijganger die niet de kans grijpt een blik op het interieur van de smederij te werpen, nu de deuren en luiken even open zijn. Oudste bronnen maken gewag van een smederij op deze plek in 1734. In 1749 is herbouw gepleegd. Het dak is vermoedelijk van later datum, want in die tijd werden de pannen, met wat stro ertussen, rechtstreeks op de daklatten gelegd. Hier liggen ze op een dakbeschot. Of moest het dak vervangen worden na de beschietingen van Diemen door de Pruisen in 1787? 'Toen is die zeker door het dak gekomen', zegt Diek, wijzend op een kleine, massieve kanonskogel. Hobbysmid Zijn opa kwam er midden jaren twintig van de vorige eeuw werken als knecht en nam in 1941 de smederij over. Opa had acht kinderen en twee van hen, Dicks vader Arie en oom Marinus namen de smederij in 1954 over. Marinus overleed in 1966 en nog tien jaar zette Arie de smederij voort. Daarna stopte hij, de tijd kwam er stil te staan. 'Mijn moeder, die hier nog naast woont op nummer 21, had aan de overkant een drogisterij. Daar leefden ze van.' De smederij bleef intact, omdat Arie als hobbysmid door werkte. Dick heeft ook wel eens geprobeerd hier aan de slag te gaan, maar zijn vader verzon smoezen om het te verhinderen. Zoals 'dan ben jij 's avonds aan het lawaai maken terwijl ik wil slapen' of, ook een mooie: 'Jullie gaan op vakantie!'. 'Hij hing erg aan het verleden, was extreem conservatief in dat opzicht', zegt Marleen. 'Een uitspraak van hem: ver van je goed is dicht bij je scha, met andere woorden: als je van huis gaat, neemt de kans op schade lijden toe.' In december 2005 overleed Arie, 90 jaar oud. Diek en Marleen ruimden het pand uit. Het stond vol etalagemateriaal uit de drogisterij, oude fietsen, kokosmatten, hout en stukken oud ijzer. 'Ik geloof dat we wel 65 keer naar de gemeentewerf zijn gereden', herinnert Marleen zich. 'Elk authentiek onderdeeltje dat we tegen kwamen, hebben we laten liggen.' Daaronder een stuk of achttien antieke kachels, inruilers van klanten die een nieuwe kolen-, olie- of gashaard aanschaften. 'In 1959 20 Heemschut april 2008 Dick van Dijk stookt het vuur van de smidse voorzichtig op. Op een plank de blikjes waarin de makke lijk zoekrakende kleine onderdelen bewaard werden. Beitels in alle soorten en maten. De Van Dijk's hebben tientallen vrachten afval verwijderd om het bijzondere van de smederij weer naar voren te laten komen. Foto's Coen Polack

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 22