Smederij 'vergeten' monument De oude smidse in de Ouddiemerlaan. Foto's Coen Polack loeien van het vuur zouden verstommen in de Ouddiemerlaan. Na de oorlog echter ruimde de ene boerderij na de andere het veld langs de hoofdverbinding tussen Ouderkerk en het IJ. De Bijlmer verrees op het boerenland van weleer. Diemen-Zuid volgde en aan de andere kant van de smederij werden de flats van Diemen-Noord uit de grond gestampt. Geen boer kwam nog naar de Ouddiemerlaan om zijn paard te laten beslaan en werktuigen te laten maken. Hoe karrenwielen een beurt kregen heeft Diek, nu 53, als kleine jongen nog meegemaakt. Door het gebruik ontstaat ruimte tussen het ijzeren loopvlak en het hout. De smid zaagt er een stukje ijzer tussenuit en smeedt de band weer aan elkaar. De band weer strak om het wiel krijgen was een aparte kunst. In de stoep voor de smederij is een gat uitgespaard. Nog steeds sluit een rond dekseltje het af. De naaf van een karrenwiel zou er zo weer in gestoken kunnen worden. 'Mijn vader had speciaal gereedschap om het roodgloeiende ijzer op te pakken. Het was zo heet, dat het houten wiel begon te branden als het ijzer erom werd gedaan. Hoefijzers, gereedschappen, alles werd zelf gemaakt in de smederij van Van Dijk. De houten deur werd (zie ook detail) veel gebruikt voor het testen van brand merken en stempels. Heemschut zet zich in voor het behoud van waardevolle monumenten. Wet telijke bescherming is daarbij een van de mogelijkheden. Heemschut-directeur Karei Loeff stelt dat in dit geval duidelijk sprake is van een 'vergeten monu ment'. 'Voor nieuwe monumenten is een eerste selectie vaak alleen te maken op basis van het exterieur. Het bezoeken van alle panden was voor het ministerie ondoenlijk. Daarom kunnen er nog steeds waardevolle vondsten worden gedaan, zoals gave interieurs, waardevolle houten kappen en muur- en plafondschilde ringen Het is onbegrijpelijk dat de huidige regels van minister Plasterk het niet meer mogelijk maken om dit soort waardevolle ontdekkingen een plek te geven op de rijksmonumentenlijst.' In dit geval willen ook de eigenaren graag dat het pand wordt behouden. 'Gelukkig maar', aldus Loeff, 'want anders was dit pand al lang verdwenen.' Erfgoedvereniging Heemschut is voorstander van plaatsing op de rijksmonu mentenlijst, maar staat in dit geval dus machteloos. Daarom ondersteunt zij gemeenten in het opnemen van dergelijke gebouwen op de eigen gemeentelijke monumentenlijst zolang dat nog kan. Minister Plasterk wil vooruitlopend op de nieuwe monumentenwet al per 1 januari 2009 de mogelijkheid beëindigen voor belangengroeperingen objecten van voor 1940 aan te laten wijzen als rijksmo nument. Voor meer informatie: www.hcemschut.nl april 2008 Heemschut 19 ff ff

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 21