Reportage 18e-eeuwse smederij in Diemen als blok aan het been Peter Schat - Op de straatnaam na zijn verwijzingen naar het verleden schaars in de Ouddiemerlaan in Diemen. De brug over de trekvaart is verlegd en van hoofdverbindingsweg degradeerde de laan tot achteraf- straat, waarin de nieuwbouw domineert en er geen plek meer is voor iets ouds. Of toch wel? NAAST DE CHINEES, pal tegenover de flats, springt een wit pand met een puntdak in het oog. Centraal een looiige houten deur, groene luiken voor een paar grote ramen. Dit is oud, dat zie je meteen. Om dat te onderstrepen prijkt in smeedijzer op de gevel 'Ano 1749'. Waarbij opvalt dat Anno met één n is gespeld, die nog spiegelverkeerd zit ook. 'De theorie daarachter is, dat een omgekeerde n voor twee telt', zegt Dick van Dijk, eigenaar van het pand, dat een smederij blijkt te zijn. Zonder twijfel is het jaartal op de gevel van eigen makelij. Diek en zijn echtgenote Marleen gidsen het bezoek naar binnen dat komt praten over dit gebouw met een rijk verleden en een ongewisse toekomst. Het is een stap terug in de tijd. Op twee boomstronken staan twee aam beelden, niet te tillen zo zwaar. Zou het kloppen, dat smederijen op de plek van bomen werden gebouwd, zodat stronk en wortels het aambeeld funderen? Een derde aambeeld staat ietsje verder op de vloer, die uit tegels, een gebarsten haardplaat en verzakte planken bestaat. Centraal rijst een gemetselde smidse op met een berg kolen onder een grote schouw, die behangen is met tientallen tangen, haken en klemmen. Aan de wand hangen werktuigen, antieke boren, staan suikerbussen van vergeten merken, er liggen spijkers, stukken ijzer, flesjes olie. Een motortje blaast lucht door de kolenberg en het vuur laait heet op. De smid zou zo weer binnen kunnen lopen. Zijn pakje lichte pruimtabak, merk De Witte Os, ligt voor het grijpen. Achter de schoorsteen hangt een blaasbalg van het type leer met koperen spijkertjes. Maar deze is geen kitsch. Dit nog werkzame exemplaar is meer dan levensgroot en stamt uit het bouw jaar van de smederij, 1749. Noodvoorraad Goed om achter de hand te hebben, voor als de stroom uitvalt, moet Dieks vader hebben gedacht. Dat past bij het karakter van een man die klaar wilde zijn voor een volgende hon gerwinter. 'Hij had hier ook noodrantsoenen, een soort scheepsbeschuit opgeslagen en restjes hout.' Nee, het lag niet aan smid Arie van Dijk, dat het geluid van metaal op metaal, het sissen van afkoelend ijzer in water en het 18 Heemschut april 2008

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 20