Actie voor terugkeer oude Italiaanse invloed op pand in Utrecht Actueel Mooiste topgevel ster of St. Salvator werd omstreeks 1540 op kosten van kanunnik Arnold Buser van de St. Salvatorkerk (de eerste kathedraal van Utrecht en later kapittelkerk tot aan de afbraak in 1586) van een rijke gevel in vroeg Renaissance stijl voorzien. Deze kanunnik bewoonde het pand van 1527 tot 1548. De gevel van dit pand is met zijn vele versie ringen als friezen, pilasters, Ionische en Korin- tisehe kapitelen, schelpen, profielen en verfijnd beeldhouwwerk (acanthusbladeren, dieren- koppen, vazen en schalen) een schoolvoorbeeld voor de kostbare stijl. Na drie eeuwen achter stallig onderhoud is de topgevel omstreeks het midden van de 19e eeuw gesloopt. Vooruitlopend op de sloop tekenden en schilderden drie kunstenaars in 1836 en 1837 deze voor Utrecht zeer bijzondere gevel in zijn geheel vrij nauwkeurig. Zo bleef de oorspronke lijke vormgeving voor het nageslacht bewaard. In 1981 werd de gevel onder leiding van de Rijksgebouwendienst op voorbeeldige wijze gerestaureerd; tijdens de restauratie is over wogen ook de topgevel te herbouwen. Hoewel Utrecht na Amsterdam en Maastricht het rijkste monumentenbestand heeft van Nederland, kan de stad niet echt bogen op het bezit van veel fraaie topgevels. De Utrechtse gevels werden immers in de 19e eeuw op grote schaal van hun toppen beroofd, vanwege de onderhouds kosten enerzijds en de gewijzigde mode van die tijd anderzijds. Door deze trend zie je veel gevels met een eenvoudige, rechte kroonlijst als afsluiting. Met de reconstructie van de topgevel wordt Utrecht een van de allermooiste gevels van Nederland rijker. Gelukkig staat dit pand ook nog eens in de onmiddellijke nabijheid van het Domplein, zodat het daarmee ook een belang rijke blikvanger en toeristische trekpleister wordt. Met het voormalig paleis van Breda en het onderstuk van de N.H.-Kerk te IJsselstein behoort de gevel tot de oudste, fraaiste en zeldzaamste uitingen van deze stijl in ons land. Met het hoekpand aan het Wed/Korte Nieuw- straat is dit nog het enige, duidelijk aanwijs bare voorbeeld van een elaustraal huis uit de katholieke tijd van vóór de Reformatie bij het Domplein. Het tegenwoordige Domplein is pas na 1826 ontstaan en heeft sindsdien een behoorlijke metamorfose ondergaan. Zo is de westwand van het plein in de 19e eeuw voorzien van een aantal aardige woonhuizen, terwijl de noordzijde in het begin van de 20e eeuw grondig is bedorven door de sloop van de resterende, in wezen nog middeleeuwse huizen en de vervanging hiervan door te grootschalige en smakeloze bakstenen nieuw bouw van met name de school. Ook de in 1975 geplante grote platanen doen momenteel afbreuk aan het beeld van dit plein. Gezien de huidige, hernieuwde belangstelling voor het Domplein, met name door de Stich ting Domplein 2013 die vooral de archeologie hiervan hoog in het vaandel heeft staan, vindt de Stichting Reconstructie Topgevel Korte Nieuwstraat 2 Utrecht het belangrijk ook aan dacht op dit eerbiedwaardige en unieke pand aan het einde van het Domplein te vestigen. Cadeau Het pand is eigendom van de Universiteit Utrecht, de grootste universiteit van Nederland. In het jaar 2011 viert deze universiteit haar 375e verjaardag. Aangezien het in Nederland gebruikelijk is om een jarige iets aan te bieden, kiest de stichting de reconstructie van deze topgevel als blijvend verjaardagsgeschenk. Tegelijk is dit een bijdrage aan de stad Utrecht, die in 2013 op bijzondere wijze de Vrede van Utrecht van 1713 wil herdenken en die boven dien voor 2018 genomineerd wil worden als Culturele Hoofdstad van Europa. De recon structie is begroot op 700.000 euro. P.A. Hoors is voorzitter van de Stichting Recon structie Topgevel Korte Nieuwstraat 2 Utrecht. Momenteel hebben zowel de gemeentelijke Monumentencommissie als de Welstands commissie zich positief uitgelaten over het plan. Architectenbureau Vlaardingerbroek te Utrecht heeft onlangs een aantal recon structietekeningen van de gevel vervaardigd. Financiële bijdragen zijn natuurlijk welkom. Het postbankrekeningnummer is: 4551504 t.n.v. de Stichting Reconstructie Topgevel Korte Nieuwstraat 2 Utrecht, p/a Duinmeer 24, 3994 HA Houten. april 2008 Heemschut 17 Wedergeboorte van een topgevel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 19