P. Haars - Een pand uit de eerste helft van de zestiende eeuw in de Utrechtse binnenstad kan zijn renaissance topgevel terugkrijgen. Dat althans is het hoofddoel van de stichting Reconstructie Topgevel Korte Nieuwstraat 2. De reconstructie wordt een blijvend ver jaarscadeau voor de eigenares, de Universiteit Utrecht, die over drie jaar 375 jaar bestaat. Korte Nieuwstraat 2 in Utrecht. Een actie moet dit pand zijn Renaissance top gevel terugbrengen. Foto's Pim van Gelder De rijk bewerkte vensters geven aan dat dit pand ooit een veel weelderiger uitstraling had. PAS IN DE 16E EEUW sloeg de Renaissance zoals die een eeuw eerder in Italië was ontstaan over naar de Nederlanden. Antwerpen liep voorop, van hieruit verspreidde de vernieu wing zich over de rest van het land. In Breda werd in 1536 een renaissance paleis gebouwd voor Hendrik III van Nassau. Bouwmeester was de Italiaan Thomas Vineidor van Bologna. Als een deel van de Koninklijke Militaire Aca demie is hier nog iets van over. Een ander fraai voorbeeld is de toren van de Elervormde Kerk te IJsselstein, die omstreeks 1535 werd gebouwd onder leiding van de Italiaanse architect Ales- sandro Pasqualini. Deze vroeg-renaissance stijl vereiste een zeer grote vaardigheid van zowel bouwmeesters als uitvoerenden, vanwege de complexiteit van de vele soorten versieringen en bouwkundige details. Bovendien moesten de opdrachtgevers over ruime middelen beschikken, omdat deze bouwstijl een zeer kostbare aangelegenheid was, vooral voorbehouden aan wereldlijke en kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders. Kanunnik Utrecht was in het begin van de 16e eeuw de grootste en belangrijkste culturele stad van de Noordelijke Nederlanden en altijd geporteerd van de nieuwste culturele ontwikkelingen. Als stad van de bisschop en vele kanunniken werd in de Domkerk en de kapittelkerken bij de uitvoering van grafmonumenten en altaren veelvuldig voor deze renaissance stijl gekozen, evenals bij een aantal gebouwen rondom deze kerken. De gevel aan de Korte Nieuwstraat 2 is hiervan een prachtig voorbeeld. Het 15e eeuws claustraal huis van het Kapittel van Oudmun- 16 Heemschut april 2008

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 18