Foto links Detail van het koorhek van de Der Aa-kerk. Foto's SOGK Foto rechts Het rijke interieur van de Der Aa-kerk in Groningen. Der Aa-kerk In 1987 werd de Der Aa-kerk met een bruids schat van 100.000 gulden - bedoeld voor de voltooiing van de restauratie - door de gemeente overgedragen aan de SOGK. Na jaren van restaureren stond de kerk er weer fraai bij, maar zonder geld en vaste gebruiker. Wat te doen met een grote, gerestaureerde kerk midden in de stad Groningen? Die vraag werd aan een breed samengestelde (met vertegenwoordigers van gemeente, bedrijfs leven, universiteit en kerkelijke organisaties) werkgroep voorgelegd. Duidelijk werd toen, dat de inrichting als multifunctioneel centrum architectonisch en economisch het beste zou zijn. Grote investeringen waren noodzakelijk om het kerkgebouw geschikt te maken voor deze nieuwe functie. De gemeente droeg één miljoen gulden bij voor het aanbrengen van de benodigde voorzieningen. De Der Aa-kerk heeft in de verhuurmarkt een toegevoegde waarde: schoonheid in een bijzondere omgeving en een hoog niveau van service. 'Maar stap niet in valkuilen, je moet bij verhuur niet alles in huis willen halen. Je imago is belangrijk. Dat moet je koesteren. Let er op om altijd duidelijke afspraken te maken: zeg watje doet en doe watje zegt. Zorg voor goed geïnstrueerde vrijwilligers', waarschuwt Breukink. 'Wij kunnen hier gelukkig altijd een beroep doen op een pool van gemotiveerde en enthousiaste studenten.' Deze exclusiviteit en toewijding worden gewaardeerd in Groningen. Het gaat zo goed met de exploitatie van de stichting Der Aa-kerk - bij de overname opgericht om de financiële risico's voor de moederstichting te beperken - dat deze binnenkort wordt ondergebracht in een eigen BV: Bijzondere Locaties Groningen BV. 'Een primeur', zegt Breukink niet zonder trots. Waaier Maar niet alleen bij verhuur, ook bij een herbe stemming is veel mogelijk. Breukink: 'het pri maire doel van de stichting is instandhouding. Herbestemming dient altijd in dienst te staan van behoud, anders schiet je je doel voorbij.' Er mag van hem veel: 'je hebt een waaier aan mogelijkheden. Belangrijk is dat de kwaliteit van het gebouw wordt benoemd en geres pecteerd. Ook moet gekeken worden naar de ensemblewaarde van kerkgebouw en omgeving en natuurlijk naar de exploitatiemogelijkheden. Soms is leeg laten staan goedkoper en soms is sloop te overwegen. Alleen met voldoende draagvlak onder de bevolking is een kerk te redden.' Als voorbeeld noemt hij het kerkje van Vierhuizen. Dat won in 2006 de hoofdprijs van één miljoen euro in de televisieshow BankGiro Loterij Restauratie. Peter Breukink zit in het landelijk bestuur van het Jaar van het Religieus Erfgoed 2008. Hij hoopt dat het Rijk, als één van de resultaten van dit bijzondere jaar, geld in een revolving fund stort voor kerken waaruit aanpassingen, noodzakelijk voor meervoudig gebruik en herbestemming, tegen een laag rentende lening kunnen worden gefinancierd. En natuurlijk op meer belangstelling en waardering voor de onbekende schoonheid van ons religieuze erfgoed. De huisvesting van de SOGK in de fraai geres taureerde Remonstrantse kerk, is een pracht voorbeeld van herbestemming. De kwaliteit van de kerk wordt vooral door de kerkzaal bepaald, die dan ook behouden is zodat nog steeds gekerkt kan worden door de oorspron kelijke kerkelijke gemeente. In de nieuwe glazen aanbouw bevinden zich de entree, de toiletten en het trappenhuis. De kantoorruimten zijn op het balkon van de kerkzaal geplaatst. Het gebouw heeft de uitstraling die hoort bij de bedrijfsmatige aanpak van de stichting en bij een directeur die de trends in maatschappelijke ontwikkelingen in de gaten houdt. Foto links De kantoorruimten van de Stichting Oude Groninger Kerken in de Remonstrantse kerk op het balkons. Foto's: Omke Oudema Foto midden Groningen, Remonstrantse kerk, inte rieur met de kerkzaal gezien vanaf de balkons. De oorspronkelijke kerkelijke gemeente houdt hier nog steeds kerkdiensten. Foto rechts Groningen, Remonstrantse kerk met de nieuwe aanbouw, de huisvesting van de SOGK. april 2008 Heemschut 15 wsm MBMMWMI FÓ -v

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 17