Thema: De waarde van erfgo 'Je zegt wat je doet Annette Lieth en Brigitte Linskens - De directeur van de Stichting en je doet watje zegt' Oude Groninger Kerken (SOGK), Peter Breukink, laat zien hoe een bedrijfsmatige aanpak en strategisch denken als onderdeel van een professionaliseringsslag leidden tot succes en een unieke BV. Met inmiddels zestig kerken in bezit en beheer. DE STICHTING Oude Groninger Kerken is opgericht in 1969 door een aantal bevlogen particulieren die de teloorgang van het prachtige Groningse kerkenbestand een halt wilden toeroepen. In bijna veertig jaar is er veel veranderd. De idealisten van het eerste uur, de meewerkende bestuurders, hebben plaats gemaakt voor een professionele organi satie geleid door een deskundige directeur. Op dit moment heeft de stichting zestig kerken in bezit, grotendeels in de provincie, en daarmee een kwart van de Groningse kerken. De SOGK koopt een kerk voor één euro en probeert na restauratie een passende bestemming te vinden. En met succes! Wie een bezoek brengt aan Groningen kan genieten van dit trotse bezit waartoe niet alleen kerkgebouwen maar ook begraafplaatsen en kerkhoven behoren. Peter Breukink over de samenwerking met Landschapsbeheer Groningen en de restauratie van het kerkhof van Wittewierum: 'Dergelijke uitstapjes zijn mogelijk bij onze omvang en omdat wij het beheer van de kerken in grote lijnen op orde hebben.' Zo speelt de stichting met het project 'Kerkhoven in het groen' een voortrekkersrol en heeft inmiddels dertig kerkhoven in eigendom. Veel van deze hoven worden op passende wijze 'geëxploiteerd'. Bij het schrijven van het meerjarenbeleidsplan in 2005 werd uitgegaan van de overname van twee kerkgebouwen per jaar. Er vonden in de afgelopen periode diverse gesprekken met kerkbesturen plaats, maar die leidden niet in alle gevallen tot overnames. Duidelijk werd dat de kerkbeheerders de 'bruidsschat', de overdraehtsom gebaseerd op te verwachten onderhoud- en restauratiekosten, niet wilden of konden opbrengen. Door overdracht aan een lokale beheerstiehting denken veel kerkbe sturen voor hun kerkgebouw een oplossing te hebben gevonden. Maar geeft dat voldoende zekerheid voor instandhouding op lange termijn? Nieuw beleid Breukink benadrukt dat de stichting meer wilde zijn dan 'een hoeder van haar eigen bezit'. Er moest ruimte zijn voor nieuwe initiatieven. 'Wij vroegen ons af wat voor rol kun je spelen in dit veld? Sinds twee jaar is er een nieuw beleid: naast haar oorspronkelijke werkzaam heden treedt de SOGK op als adviseur en als gesprekspartner. Verder anticipeert de stichting op de gevolgen van het huidige subsidiebeleid.' Breukink verwacht dat veel kerken daardoor de komende jaren in de problemen komen en hij ziet daar dan ook een vangnetfunctie voor de SOGK weggelegd. Daarnaast beperkt het aankoopbeleid zich niet langer tot rijks monumenten. Ook provinciale en stedelijke monumenten zijn welkom. Deze bieden totaal nieuwe subsidie- en financieringsmogelijkheden en zijn dikwijls even beeldbepalend voor stad en platteland. Goede contacten met de diverse overheden en netwerken blijken iedere keer weer heel belangrijk. 14 Heemschut april 2008 Peter Breukink, een strateeg in Groningen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 16