Piet Arp - Elke gemeente heeft wel een stuk of wat Rijksmonumenten binnen de gemeentegrenzen. De kunst is, daar als plaatselijke overheid met voldoende kennis mee om te gaan, want dergelijk cultureel erfgoed is waardevol. Niet alleen in gevoelswaarde, ook in harde euro's. S£?<33 extra aantrekkingskracht heeft op bezoekers. Die zouden er zelfs geld voor over hebben om er te mogen rondlopen, als er toegang zou worden geheven. Woningen in de buurt van historische kenmerken, groen of water hebben ten opzichte van huizen die daar ver uit de buurt staan al zonder meer een hogere economische waarde. Heeft zo'n woning ook nog eens zelf een historische waarde voor de omgeving, dan ligt de economische waarde van dat gebouw al snel een proeent of vijftien boven die van een vergelijkbaar pand zonder die meerwaarde. Cultuurhistorie, cultureel erfgoed is, zoveel is duidelijk, geld waard. Een soortgelijke studie is ook gemaakt over het Westergasfabriekter- rein. Die bedrijfsbebouwing langs de Haarlem merweg stond allengs meer te verloederen in de jaren '80 van de afgelopen eeuw. Sloop van de laatste gebouwen kon worden voorkomen, onder meer door plaatsing op de Rijksmonu mentenlijst. Het gebied kreeg als park, recre atieruimte en cultureel-ereatieve locatie een enorme impuls. Ondanks de culturele bestem ming die dit grote gebied kreeg levert de inves tering uiteindelijk - door nieuwe bedrijvigheid, evenementen, banengroei - toch extra geld op, nog los van de bredere uitstraling die de blijvende aanwezigheid ervan heeft op de aan trekkelijkheid van de stad als geheel. De wijken in de directe omgeving zien een instroom van hoger opgeleiden en van gezinnen met jonge kinderen. Ze waarderen de Westergasfabriek als een nadrukkelijke pré in de woonomgeving. Uitwisselen In Amsterdam hebben de ambtenaren bij het relatief omvangrijke Bureau Monumenten en Archeologie het nog enigszins eenvoudig kennis en ervaring op peil te houden. De afdeling telt een kleine veertig fulltime arbeidsplaatsen, al werken de meeste medewerkers in deeltijd. Het bureau heeft de toezichthoudende taak voor meer dan zevenduizend Rijksmonumenten en ook nog eens vijftienhonderd gemeentelijke. Met zo'n werkdruk wordt de positie van deze ambtenaren al veel minder riant. Wel kunnen beter dan in een gemeente als Utrechtse Heuvelrug, de fusiegemeente die vorig jaar ontstond en het vijftigste lid werd van de federatie, de specialismen worden bijgehouden. De federatie probeert met cursussen en overleg enkele malen per jaar onderling de ervaringen uit te wisselen. Dat werkt, blijkt uit de praktijk van de afgelopen jaren. De ambtenaren leerden elkaar kennen en gebruiken dat netwerk om doelgericht extra expertise te kunnen aan boren. 'Ons adresboekje is ons belangrijkste document', laat Slooff zich ontvallen.H april 2008 Heemschut 13 IBSK?<\®ï* M

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 15