Federatie grote monumentengemeenten DE VIJFTIG GROTE monumentenge meenten bundelen hun kennis en expertise in federatief verband, als extra belangenbehar tiger in de monumentenzorg. De stem van deze veldwerkers wordt inmiddels tot in Den Haag gehoord. Voor een organisatie met een budget van niet meer dan een paar duizend euro per jaar een prestatie van formaat. De federatie heeft net vorig jaar het vijf tigste lid ingeschreven, in het jaar dat de bundeling van ambtenaren monumentenzorg van gemeenten met meer dan tweehonderd Rijksmonumenten formeel vijfjaar bestond. Al vanaf 1989 onderhouden de ambtenaren echter contact met elkaar, om kennis en ervaring uit te wisselen zonder dat daar veel geld mee gemoeid is. Terwijl in die vijftig gemeenten alles bijeen ongeveer zestig proeent van alle Rijksmonumenten staan. Dat inzicht geeft de federatie plotseling meer gewicht. Inmiddels heeft de federatie daarom een plaats gekregen in de discussies die moeten leiden tot de stelselherziening in de monumentenzorg. Een resultaat, vertelt Marleen Slooff (arehitec- tuurhistoriea, oud-hoofd Bureau Monumenten Et Archeologie in Amsterdam, nu wat meer met een vrije rol rond beleid en strategie binnen dat bureau), dat aangeeft dat de federatie met kennis van zaken en goede argumenten naar voren komt. Meerwaarde Cultureel erfgoed wordt nog vooral gezien als een toevallig aanwezig extraatje, dat zo lang het niet in de weg staat niet direct hoeft te verdwijnen. Anderzijds kost het veel extra inspanning om gebouwen, maar ook groen, water en landschappen die iets over het verleden van een omgeving vertellen in stand te houden. Daarbij worden de ambtenaren van de afdelingen monumentenzorg door de eigenaren van dergelijke bezittingen gezien als een hinderlijk obstakel: starre regels, een stringent vergunningenstelsel, veel controles, het maakt de bijdrage van de dienst niet altijd even welkom. Waar in elk geval in Amsterdam tegenwoordig op wordt gemikt is om bij een vergunningvraag voor een monument de gelegenheid aan te grijpen om het hele object te beschrijven. Vaak bevat het gemeentelijk archief niet veel meer dan een regeltje of wat beschrijving, van niet veel meer dan de buiten kant. Tegenwoordig laten de ambtenaren zich de kans niet ontnemen een soort nulmeting op te stellen van het hele object. Er blijkt vaak veel meer bewaard te zijn dan op het eerste gezicht in beeld is. Aan het behouden van die cultuurhistorie hangt ook een positief uitpakkend prijskaartje, blijkt uit een studie van het adviesbureau Witteveen Et Bos, dat op initiatief van project bureau Belvedere en de provincie Gelderland in 2005 de kosten en baten in een duidelijk omsloten gebied als de Tieler- en Culembor- gerwaard op een rij zette. Al direct bleek, dat een cultuurhistorisch waardevol landschap een 12 Heemschut april 2008 Het terrein van de Westergasfabriek in Amsterdam is de afgelopen vijftien jaar omgevormd tot een cultureel-recrea- tief (bedrijven)terrein in combinatie met het Westerpark. Evenementen en cul tuurgebonden bedrijvigheid vinden hier een welkom onderdak in de behouden industriële bebouwing tot en met de oude fabrieksgashouder. De wijde omgeving profiteert mee. Foto's Fleemschut Erfgoed levert extra geld op

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 14