Zuid-Holland Groningen Amerikaanse ambassade monument? Den Hoog - Heemschut Zuid-Holland maakt zich sterk voor behoud van het gebouw van de Amerikaanse ambassade in Den Haag. De ambassade is een ontwerp van de van oorsprong Hongaarse architect Marcel Breuer (1902 - 1998). Breuer volgde zijn opleiding aan het Bauhaus in Weimar, maar vluchtte vanwege zijn Joodse afkomst in de jaren dertig vanuit Duitsland naar Engeland en later naar Amerika. Daar werd hij een vooraanstaand architect, van onder meer het Whitney Museum of Modern Art in New York. In Europa bouwde Breuer in Parijs het gebouw van de Unesco en in Rotterdam de Bijenkorf (1957), de Amerikaanse ambassade (1959), het hoofdkantoor van Van Leers Vatenfabriek (1959) in Amstelveen en in 1964 het woonhuis van de toenmalige directeur van de Bijenkorf. De ambassade staat niet op de lijst van minister Plasterk met de 100 voor benoeming tot rijks monumenten voor te dragen gebouwen uit de wederopbouwtijd. De Bijenkorf in Rotterdam wel. De Bijenkorf is van 1957, de ambassade van 1959 en valt daarmee net buiten de wettelijke periode dat een gebouw minimaal 50 jaar oud moet zijn om de beschermde status als monu ment te krijgen. De gemeentelijke verordening van Den Haag voor aanwijzing als gemeentelijk monument kent de grens van 50 jaar echter niet. De ambassade is een toonbeeld uit de weder opbouwperiode, al is het niet snel of met goed kope materialen uit de grond gestampt. Het gebouw is opgetrokken uit gewapend beton en de gevels zijn bekleed met Muschelkalksteen en platen van gepolijst graniet. Opvallend zijn de trapeziumvormige kozijnen met bronzen ramen. In de tuinaanleg en ook binnen komt die vorm terug, zoals in de pijlers en de wandafwerking in teakhout (met dank aan het RACM). Het was het eerste moderne gebouw in het oude centrum. Een centrum dat thans, zeker ten aanzien van de skyline, wordt gedomineerd door moderne vormen. Heemschut is van mening dat dit gebouw nu reeds beschermd moet worden en stelt de gemeente Den Haag voor het te plaatsen op de lijst van gemeentelijke monumenten. Daarmee wordt de discussie beperkt over wat er op die plek moet komen en over de herbestemming van het gebouw. Zie voor de aankondiging van een discussiebij eenkomst over de ambassade pagina 29 of de website www.heemschut.nl Ewout van der Dussen Wielewaalflat bedreigd Groningen - Op een sloopaanvraag voor een deel van de Wielewaalflat in de Groningse Oosterparkbuurt, Wielewaalplein 2-40, reageerde Heemschut met een zienswijze. De reden was dat het hier gaat om de sloop van een onderdeel van een van de drie weder- opbouwmonumenten van de lijst van 100 van Plasterk in de stad Groningen. Een plaats op de lijst van 100 geeft geen voorbescherming, pas volgend jaar wordt de aanwijzing defini tief. De Wielewaalflat is wel een gemeentelijk monument, uitgezonderd het deel waarvoor nu een sloopaanvraag is ingediend. Er waren eerder afspraken gemaakt tussen de gemeente en de eigenaar van de flat, zodat plaatsing van dit deel van de flat op de monumentenlijst niet doorging. De eigenaar is van plan om naast het 10 ver diepingen hoge hoofdgebouw van de flat een appartementencomplex van 24 verdiepingen neer te zetten. Dit betekent zo'n ernstige aan tasting van het monumentale gebouw, dat het zeker geen rijksmonument meer kan worden. 6 Heemschut februari 2008 De Amerikaanse ambassade in Den Haag, ontworpen door Marcel Breuer. Er wordt gezocht naar een nieuwe bestemming. Foto Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 8