Heemschut Actief Drenthe ASSEN Appartementencomplex La Residence, een grote bak op een kwetsbare plek. De huizen in de omgeving worden weggedrukt. Foto's Casper Ie Gras En café De Pimpelaer, tegenover La Residence. Flier staat al een nieuw kantoorpand naast, het café moet binnenkort wijken voor alweer appartementen. Uitbreiding Drents Museum; terechte keuze Assen - Heemschut Drenthe is in grote trekken tevreden met het ontwerp voor de uitbreiding van het Drents Museum in Assen. Leen de Graaf, lid van de Drentse Provinciale Com missie, zat namens Heemschut in de commissie die de keuze van de architect begeleidde. Hij kan goed leven met de voorkeur voor het bureau Erickvan Egeraat associated architects: 'Dat bureau kwam met een doordacht ontwerp, sprekende architectuur in de goede zin van het woord. Bovendien heeft Van Egeraat rekening gehouden met de kwetsbare omgeving.' Maar er blijven punten van kritiek, zegt De Graaf. 'De ingang van het museum verdwijnt van de Brink en dat komt de levendigheid van dat deel van Assen niet ten goede. De ingang komt nu in het Koetshuis en dat is een beschermd monument. Van Egeraat wil het Koetshuis een eindje optillen en op een glazen sokkel zetten. Dat vereist een zeer zorgvuldige aanpak.' Desondanks is De Graaf tevreden. 'Het bureau van Van Egeraat is een terechte keuze.' Heemschut Drenthe discussieert over de bouwwoede van Assen Assen- Ruim tachtig Assenaren en andere geïn teresseerden hadden de moeite genomen om op uitnodiging van de Bond Heemschut naar De Hertenkamp in Assen te komen om te discus siëren over 'De bouwwoede van Assen'. Onder hen twee wethouders, een aantal gemeente raadsleden en zelfs een projectontwikkelaar. Een geslaagde avond, die een vervolg verdient. Welk vervolg dan wel bleef onduidelijk. De avond begon met inleidingen van Leen de Graaf en Manfred Mauritz, beiden lid van de Provinciale Commissie Drenthe van de Bond Heemschut. De Graaf zette de toon met een toelichting op de mogelijkheden en onmo gelijkheden van architectuur en stedenbouw. Mauritz richtte zich op Assen en liet zien dat in de afgelopen tientallen jaren de slopershamers hun werk hadden gedaan en dat nieuwbouw lang niet altijd een verbetering betekende. Hij toonde bovendien een kaart, waaruit blijkt dat vooral in het noordelijke deel van de Asser binnenstad vrijwel geen steen op de andere is blijven staan. De Graaf en Mauritz besteedden extra aan dacht aan de rol van de overheid van Assen. De ideeën zijn fraai genoeg. De Novelle, waarin de gemeente Assen een visie op architec tuur en stedenbouw heeft neergelegd, en de Welstandsnota kunnen de basis vormen voor een benadering die een stad oplevert waarop de bewoners trots kunnen zijn. De praktijk is anders. Keer op keer krijgen andere belangen, vooral die van projectontwikkelaars, voorrang. En omdat die projectontwikkelaars in de eerste plaats geïnteresseerd zijn in financieel gewin, staat Assen vol met bouwwerken die te veel volume hebben gekregen en de oorspronkelijke bebouwing wegdrukken. De discussie die volgde op de inleidingen was levendig en toonde aan dat veel Assenaren begaan zijn met hun stad. Een spreker liet weten geschrokken te zijn van de ingrijpend heid van de veranderingen in de stad. Een ander zei zich machteloos te voelen, omdat de gemeentelijke overheid en de andere betrok kenen bouwplannen pas openbaar maken als de zaken al beklonken zijn. Inspraak is dan niet meer dan een wassen neus. Daarnaast waren vragen over concrete gevallen als De Herten kamp (plan voor een veel te groot appartemen tengebouw aan de rand van het Asser Bos) en de onderofficierswoningen van de Oranjestraat (zie Heemschut Actief december 2007). Opvallend waren vooral de reacties, die vroegen om een vervolg op de avondbijeenkomst. Veel aanwezigen zagen een mogelijkheid om einde lijk eens een vuist te maken tegen de verwor ding van de laatste waardevolle restjes Assen en vroegen Heemschut Drenthe om een visie en om actie. Ruud Ritz, lid van het Drentse Heemschut- bestuur en tevens dagvoorzitter, moest constateren dat zoiets niet eenvoudig zal zijn. Heemschut is een organisatie van deskundige vrijwilligers en heeft weinig middelen om zelf alternatieven te ontwikkelen. Desondanks deed hij de toezegging, dat Heemschut gaat nadenken over mogelijkheden om de bouw woede van Assen in goede banen te leiden. Wellicht is het mogelijk dat de gemeente, in die gevallen waarin cultuur-historische belangen een rol spelen, Heemschut in een vroegtijdig stadium de mogelijkheid biedt om mee te denken. Eric Ie Gras februari 2008 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 7