Achtergrond Erfgoedexcursie Prijsvraag Cuypers Agenda erfgoedexcursies 2008 Want bedreigingen zijn er in Haarlem nog veel meer. Nadat enkele jaren geleden in Haarlem de Koningkerk afbrandde, resteert in deze stad nog slechts één kerk van de architect Boeyinga, en die staat wat verstopt aan een kade in het oostelijke stadsdeel. Deze Zuid-Oosterkerk is verkocht aan een projectontwikkelaar, die ook al jaren een sloopvergunning op zak heeft. Tot sloop is het nog steeds niet gekomen, wat het burgerinitiatief een sprank hoop geeft op behoud van deze kerk. Die heeft namelijk een plaats op de in een la belande lijst toekomstige gemeentelijke monumenten. Zelfs was de lijst lange tijd zoek. Omdat de kerk nog steeds niet gesloopt is, lijkt de urgentie om het pand af te breken niet al te groot. In de gemeenteraad gingen voor zichtig stemmen op de kerk eventueel maar te kopen. Dat lijkt een stap te ver, omdat zo'n riskante aanschaf - onduidelijk is hoe de kerk een andere functie zou kunnen krijgen na een restauratie - ook nog eens erg kostbaar is. Daar zouden andere gemeentelijke monumenten dan weer onder lijden. Anders denken Tijdens de discussieavond in oktober: Monumenten een lust of een lost voor Haarlem kreeg het Burgerinitiatief veel handen op elkaar voor meer aandacht voor het Haarlemse erfgoed. Een eerste resultaat was, dat enkele weken later in de gemeenteraad alweer werd gesproken over monumentenzorg. Het denken is veranderd, zei de PvdA-fraetievoorzitter Stan Katee tijdens de begrotingsdebatten, verwij zend naar de discussie met het Burgerinitiatief. De wethouder voor cultuur, Nieuwenburg, beloofde dat er begin 2008 een nota over het beleid rond gemeentemonumenten op tafel komt. Het wachten is nu op de bijbehorende daadkracht van de gemeente. Zodat niet meer sluipenderwijs en ondanks hevig verzet gebouwen als de HBS-A en de kerk De Hoek steen het loodje leggen voor nieuwe ontwik kelingen. Plet Arp Is redacteur van Heemschut De erfgoedexeursies van Heemschut zijn een combinatie van een concert, inleidende lezing en een stadswandeling op een bijzondere monumen tale locatie. Leden en niet-leden zijn van harte welkom. Reserveren is noodzakelijk. Informatie: 020-6225292 of info@heemschut.nl www.heemschut.nl. Gegevens onder voorbehoud. Zaterdag 24 mei Algemene Vergadering van Leden Vrijdag 20 en zaterdag 21 juni Domburg Badpaviljoen. Dorpswandeling met bezoek aan museum. Vrijdag 25 en zaterdag 26 juli Gouda, 'Goudse Glorie' November/december Eindhoven, Religieus erfgoed, Wederopbouw. In het vorige nummer van Heemschut was een prijsvraag gekoppeld aan de erfgoed excursie die 26 januari het Roermond van Cuypers bezocht. WINNAAR IS DE HEER C.J. VERWER (SCHOORL). De eerste vraag luidde hoeveel kerken Cuypers in Nederland bouwde. Antwoord: 79 Vraag twee: in welke Nederlandse stad staat geen kerk van Cuypers. Antwoord: In Assen, Zwolle, Deventer, Almelo, Hengelo, Enschede, Apeldoorn, Arnhem, Utrecht, Amersfoort, Hoorn, Enkhuizen, Haarlem, Leiden, Gouda, Dordrecht, Zierikzee, Middelburg, Goes, 's-Hertogenbosch en Roermond heeft Pierre Cuypers géén kerk gebouwd. Het antwoord op de laatste vraag in welk jaar viert Heemschut het 100 jarig bestaan) luidt 2011. Bron voor de feitelijke gegevens is het Cuypersgenootschap. De Munsterkerk in Roermond. C. Verwer uit Schoorl won gratis deelname aan de excursie van 26 januari naar de vele aandenkens aan architect Pierre Cuypers in Roermond. Foto Ivo Nies 40 Heemschut februari 2008

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 42