De gemeentelijke lijst, met nu ongeveer tachtig beschermde panden, is uitermate kort. Spoed eindoordeel is geveld, is de Petrus LTS in de wijk Parkwijk. Deze school is verkocht aan een projectontwikkelaar, die heeft toegezegd de kunstwerken in de school, een schepping van stadsarchitect Nico Andriessen (1923-1996), te behouden. De school is omstreeks 1966 gebouwd en is als Gesammtkunstwerk voorzien van een enorm betonreliëf van Hans Wiesman (1918-1988) en een al evenzeer enorme wand schildering (5 bij 35 meter) van deze kunste naar. Van Levien Tollenaar (1918-1970) bevindt zich aan de buitengevel een bijzonder bak steenreliëf. In een waardebepaling noemt Drs. R. Morelissen, adviseur van ICN het geheel van nationaal belang. De nieuwe eigenaar wil 105 appartementen, 25 woningen en een grote mul tifunctionele ruimte bouwen. Hoezeer dat ten koste gaat van het schoolgebouw is onduidelijk. Gebruik makend van de politiek schuivende inzichten kwam Marianne Rietvink vervolgens met haar initiatief. Dat bestaat uit het verzoek om de panden die tijdens het monumenten inventarisatieproject (MIP) werden geselecteerd om aan te wijzen als gemeentelijk monu ment. Dat voornemen is nooit uitgevoerd. De gemeentelijke lijst, met nu ongeveer tachtig beschermde panden, is uitermate kort. Een stad als Leiden heeft meer dan 1500 monumenten op de lijst gezet. Die achterstand moet maar eens worden ingelopen, vindt Rietvink. Nu zijn de ooit geïnventariseerde panden nog even vogelvrij als destijds. Zo lang maar aan de bouwvoorschriften wordt voldaan, stelt Riet vink, kan iedereen verbouwen en slopen naar eigen inzicht. Voorts zou de stad net als Amsterdam gebruik moeten kunnen maken van een spoedproce dure voor restauratie- en verbouwplannen bij monumenten. In de welstands- en monumen tencommissie zou een plaats ingeruimd moeten worden voor een afgevaardigde uit de bescher mingsorganisaties. Er moet, vindt het Burgeri nitiatief, samenhang komen in het plaatselijke monumentenbeleid, waardoor bescherming weer wel enige zin heeft. In de Petrus LTS staat een enorme betonseulptuur van Hans Wiesman, dat deel uit maakt van het trappenhuis van de inmiddels gesloten school. Dit is een van de elementen die vrijwel zeker behouden zullen blijven na de herbestemming van het school complex. Foto wijkraad Parkwijk-Zuiderpolder februari 2008 Heemschut 39 bmKHSBBm

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 41