Haarlem haalt eindelijk stoffige monumentenlijst uit la Piet Arp - Jaren was het aanmodderen met de monu mentenzorg in Haarlem. De vijfde monumentenstad van het land liet de erfenis verslonzen, vonden veel inwoners. Lang was het vechten tegen de bierkaai, maar een in 2007 gestart Burgerinitiatief kreeg in november het gemeentelijk monumentenbeleid terug op de agenda van de gemeenteraad. MEER DAN HONDERD Haarlemmers tekenden voor het Burgerinitiatief dat door Marianne Rietvink was opgesteld, met als voornaamste doel een eind te maken aan de jarenlange impasse. Telkens opnieuw liepen Haarlemmers te hoop tegen plannen voor sloop. Vaak werd die strijd verloren, maar begin vorig jaar kenterde het tij: ook de gemeente kreeg beleidsmatig weer meer oog voor het behoud van waardevolle gebouwen. Zo verijdelde de gemeente, na hevige protesten en bezwaren vanuit de stad, dat het provinciehuis van Noord-Holland zou worden uitgebreid en nieuw zou bouwen op de plaats waar een kantoor vleugel staat van de vooroorlogse rijksbouw meester G.C. Bremer, in 1962 aangevuld met een verdieping door professor H.T. Zwiers. Deze gevelwand mag niet gesloopt worden, besliste de stad uiteindelijk. De uitbreiding van het pro vinciehuis komt elders op het provincieterrein. Een ander voorbeeld, maar waarover nog geen 38 Heemschut februari 2008 De Zuid-Oosterkerk van B.T. Boeyinga (1886-1969) leek rijp voor de sloop, inmiddels heeft de project-ontwikkelaar ook voorstellen voor behoud van deze kerk. Het Provinciehuis van Noord-Holland. De provincie wilde een vooroorlogse kantoor vleugel slopen en er nieuwbouw voor in de plaats zetten. Dat plan is afgeblazen. Foto's Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 40