van de provinciale commissie Ledenaanbieding Naar cultuurlandschap luid-Holland Molenrijk Zuid-Holland, 224 molens in beeld Vooraankondiging zaterdag 19 april Het cultuurlandschap Noord-Holland noord vraagt extra aandacht. Zaterdag 19 april organiseert de Heemschut commissie Noord-Holland een excursie in het Noordelijk deel van Noord-Holland. Voor Heem schutleden en niet leden komt de bedreiging van dit gebied ter sprake. De tegenwoordige 'verrommeling', de verloedering en herinrichting van het landschap in het kader van de cultuurhistorie zullen de onder werpen zijn. Hoe kan Heemschut Noord-Holland de Ruimtelijke Ontwikkeling in goede banen leiden? Het programma en de wijze van aanmelden vindt u in het volgende Heemschutnummer. Voorlopige informatie martref@planet.nl. HET DEEL VAN NOORD HOLLAND AMSTERDAM De deelnemers aan de excursie bespreken vooral de verrommeling van het landschap: in de jubilerende Schermerpolder bij voorbeeld zijn boerderijen gesloopt om plaats te maken voor een weg, van vijf molens langs een dijk zijn er nog drie over. Waakzaamheid is geboden. 24 MOLENS IN BEELD Dit fors uitgevallen boek is de opvolger van het Zuid-Hollands molenboek uit 1980. Deze provin ciale beperking kan gerelativeerd worden; Zuid- Holland is de grootste molenprovineie. Van de nog totaal 1200 Nederlandse molens staan er 224 in deze provincie. Naast de molen als icoon van het Hollandse landschap en natuurlijk de waterbeheer sing - vanaf de het begin van de 15e eeuw - wordt aandacht besteed aan de molen als motor van de Gouden Eeuw. Dank zij de vele houtzaagmolens, o.a. bij de scheepswerf van de VOC in Rotterdam had de Republiek der Verenigde Nederlanden de beschikking over een grote vloot van oorlogs- en koopvaardijschepen. In het midden van de negen tiende eeuw stonden aan de rand van Delfshaven acht korenmolens voor 31 korenwijnstokerijen en zeven mouterijen. Elke molen heeft een eigen pagina met foto's van Eppo Notenboom die de molens op karakteristieke wijze heeft vastgelegd. Daarnaast staan de feite lijke gegevens als type, functie, bouwjaar, adres en verwijzing naar de website van de molen en korte anekdotes. Natuurlijk is er ook een overzicht van de verschillende molentypen en benamingen en een opsomming van de vele producten van molens. Het boek is uitgegeven door uitgeverij Water merk en kost 34,50. Leden van Heemschut kunnen het boek, besteld met de kaart in het blad, zonder verzendkosten toegestuurd krijgen. Als extra krijgt men daarbij een panoramafoto 20 x 100 cm) van de molens van Kinderdijk, van fotograaf Eppo Notenboom. februari 2008 Heemschut 37 ■■■öSjlSSaEi

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 39