Buitenplaats Huys ten Donck MÊM. Bovenste foto Huys ten Donck Middelste foto Deze arreslee kreeg Agneta Hendrika van de Poll als dank voor het ten doop houden van prinses Juliana Onderste foto Het familiegraf Groeninx van Zoelen ligt op grond die ooit familiebezit was. Foto's uit het besproken boek TOT NU TOE zou ik wie geïnteresseerd is in huis en landgoed verwezen hebben naar een zeer informatief artikel van Bert Franssen in jaargang 1998 van Heemschut en het Kunst reisboek voor Zuid-Holland. Ik vind de beschrij ving die men in laatstgenoemde publicatie aantreft - niet alleen door de bijgevoegde kaart - van hogere kwaliteit dan die in het desbetref fende deel van de Serie 'Monumenten in Neder land' (Uitgeverij Waanders). Deze heb ik zelf ook geprezen toen het twaalfde deel voltooid was, maar ik merk eigenlijk steeds weer dat de inhoud teleurstelt door onvolledige dan wel onnauwkeurige informatie. De Geïllustreerde Beschrijving is echt niet adequaat vervangen, zoals van zekere zijde beweerd is! Nu is echter aan 'Ten Donck' een forse mono grafie gewijd. Auteur is de historica Irma Thoen, gepromoveerd te Florence op een aspect van de Nederlandse cultuurgeschiedenis van de 17e eeuw. Het was waarschijnlijk ook in de 17e eeuw, wellicht in 1628, dat een (heren-)boer- derij plaats maakte voor een buitenverblijf. Dit is in de jaren 1740-1746 vervangen door het huidige gebouw. Inmiddels was het in 1702 met een belangrijk areaal grond (veel meer dan het huidige buiten), eigendom geworden van de Rotterdamse regentenfamilie die zich spoedig daarna Groeninx van Zoelen ging noemen. En nog steeds berust de eigendom bij een telg uit dat - in 1815 geadelde - geslacht, Jonkvrouwe Catharina M.A.A.E.. Groeninx van Zoelen. Binnen weelderig Het huidige gebouw is een stichting van Otto, uit de tweede generatie Groeninx van 34 Heemschut februari 2008 °aleis aan de rr ier

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 36