De nieuwe brandweerkazerne voorspelt al niet veel goeds en de gemeente heeft nog meer ambities. Beilen steekt niet over dan wordt er steeds wat vanaf gesnoept. Dat moet een keer ophouden.' Bovendien, zegt Hoekstra, ligt Daalkampen in het niets, door de N34 afgescheiden van Borger. 'Als tussen Daalkampen en de N34 kan toren verrijzen zal dat er niet beter op worden. De nieuwe brandweerkazerne voorspelt al niet veel goeds en de gemeente heeft nog meer ambities.' Mauritz heeft begrip voor de bezwaren van Hoekstra. 'Het was een politieke beslissing. Borger was vijftien jaar geleden nog hoofddorp van de gelijknamige gemeente en daar was de grootste woningbehoefte. Als er gebouwd moest worden, dan was het daar. De plaatselijke middenstand oefende ook druk uit.' Bouwen in of nabij het kwetsbare esdorp was niet te voorkomen, maar op welke plaats dan? Volgens Mauritz had de provincie geen duidelijk oordeel. 'Drenthe liet het aan de gemeente over. Ik werkte destijds bij een planologisch adviesbureau en we hebben de mogelijkheden onderzocht. Bouwen op de es was de minst slechte optie, anders wasje bijvoorbeeld in een nog veel kwetsbaarder beekdal terechtge komen.' Nadenken De gemeente heeft zich voor de oversteek van de N34 georiënteerd in plaatsen waar dat al was gebeurd. 'De conclusie was dat het zou kunnen', zegt Mauritz, 'mits de verbinding met het dorp goed was. De N34 was toen minder druk en er waren plannen om de weg aan te pakken. Het was nog onduidelijk hoe breed de weg zou worden en of die zou worden ingegraven. Daarom is de wijk ver van deze weg gepland. Nu is eindelijk met de aanpak van de N34 begonnen en kan de aansluiting tussen Daalkampen en het dorp Borger worden gerealiseerd.' Hoekstra vindt, dat er in elk geval over is nage dacht. 'In andere plaatsen, Annen of Zuidlaren bijvoorbeeld, zijn uitbreidingen nog slechter uitgepakt. Maar we bouwen nog steeds op kwetsbare plekken, net zo lang tot zo'n plek is verknoeid. Bovendien blijft het de vraag, of er in Borger gebouwd moest worden. Elders in de toenmalige gemeente Borger heb je betere locaties.' Zoals in het langgerekte Veenkoloniale dorp Nieuw Buinen. 'De omgeving daar is minder kwetsbaar. Dat betekent bijna altijd dat zo'n plaats als woonomgeving minder aantrekke lijk is en dat is ook hier het geval. We hebben daarom gesteld, datje in Nieuw Buinen extra je best moet doen en als je de principes van Duurzaam Bouwen in acht neemt, dan kan dat ook. Duurzaam Bouwen betekent meer dan milieuvriendelijk bouwen. Het houdt in, datje aandacht besteedt aan comfortabel en betaalbaar wonen en aan de kwaliteit van de woonomgeving, waaronder de plaatsing in het landschap.' Mauritz is het niet oneens met Hoekstra, maar stelt dat Nieuw Buinen aan de rand van Drenthe ligt, vlakbij Stadskanaal in de pro vincie Groningen. Drenthe zou dan een deel van de nieuwbouw van Stadskanaal opvangen, wat bestuurlijke problemen opleverde. Er is wel nieuwbouw gerealiseerd, maar die bleef beperkt. 'Maar als de provincie had gezegd dat er niet gebouwd mocht worden op de es van Borger, dan was ik het daar mee eens geweest. Alleen is dat niet gezegd.' Daarmee zijn we terug bij de provincie. Die mag best meer sturen, vinden zowel Hoekstra als Mauritz. Sinds 1980 is er veel veranderd, maar ingrijpende projecten mag je niet overlaten aan een gemeente. De laatste opmerking komt van Mauritz. Daal kampen is nog niet af, zegt hij. Als de ruimte tussen de wijk en de N34 goed wordt ingevuld, dan kan het aanzien van de wijk veranderen. Misschien zal de Drentse bevolking dan ook minder hard oordelen over het ontwerp. E. Ie Gras is redacteur van Heemschut Een plan om Beilen de A28 over te laten steken heeft onlangs schipbreuk geleden. Onder druk van de provincie Drenthe zijn de plannen afgeblazen. De beoogde locatie lag in een beekdal en aan de rand van een belangrijk natuurgebied. De gemeente gaat nu op zoek naar een betere plek om te bouwen. februari 2008 Heemschut 31 Borger en de nieuwbouwwijk Daalkampen lagen jarenlang van elkaar gescheiden door de N34. Die wordt nu aangepakt, om de banden tussen beide dorpsdelen aan te halen. Daalkampen zou er van profiteren. Foto's Casper Ie Gras Dorp voorbij de snelweg V

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 33