Tot 17 maart Tot 24 maart Tot 17 maart Voor al Uw Leiwerken 5UTSNIJWERK EN BEELDHOUWWERK UThfENTIEKE KEUKENS nieuw, reparatie- en onderhoudswerken ook Eternit en shingles- daken door geheel Nederland Leidekkersbedrijf Maurix VOF Bolswarderweg 2, Tjerkwerd (Fr.) Tel.: (0515) 572030 De Terpen 3, IJlst Tel.: (0515) 532523 Venlo - Een unieke prehistorische bronsvondst ligt tot en met 16 maart te kijk in het Limburgs Museum, Keulsepoort 5. Aan het eind van de jaren zeventig ontdekte iemand uit Midden- Limburg bij een ontgronding een grote hoeveel heid bronzen gebruiksvoorwerpen en brokken brons. In de veronderstelling dat het niet zoveel voorstelde, werd de vondst op zolder opgeborgen. Onlangs kreeg een archeoloog de stukken onder ogen en waarschuwde het Limburgs Museum in Venlo. Voor het eerst in Nederland - maar ook in België en het Duitse Rijnland - zijn de restanten gevonden van een smidse uit de bronstijd. Het gaat om negentig gebroken bronzen werktuigen en wapens die gereed waren om te worden omgesmolten. Het meest bijzonder zijn de ruwe bronzen brokken van een eerdere smelting van bronssehroot. Dergelijke sporen van bronsbewerking ont braken tot deze ontdekking geheel. De vondsten in Midden-Limburg veranderen in één klap het traditionele beeld dat archeologen hadden van de inheemse bronsproduetie en -bewerking. De nu teruggevonden hoeveelheid omgesmolten brons en voorwerpen gereed om te worden omgesmolten, wijzen op de fabricage van tien tallen werktuigen. De vondsten zijn door het Limburgs Museum aangekocht voor studie, in samenwerking met de Universiteit Leiden. Middeleeuwse tekening in de mergelgroeve van de Sint Pietersberg. Het gezicht is door vandalen vernield. Foto Limburgs Museum Venlo - Ook in het Limburgs Museum te Venlo is tot 17 maart een expositie te zien over de middeleeuwse tekeningen in de mergelgroeve van de Sint Pietersberg. Aan de Radboud Uni versiteit is kunsthistorisch onderzoek verricht naar deze tekens en tekeningen, waarvan de oudste dateren uit de 14e eeuw. De allereerste roetstreepjes waren bedoeld om eigendoms rechten aan te geven. De titel van de expositie, 'Zotheid in de duisternis' is ontleend aan een tekening van een blokbreker in narrenkleding. Model van een schip in aanbouw. Hout zaagmolens waren erg geschikt voor het zagen van de lange huidplanken. Foto Fries Scheepvaart Museum Sneek - In het Fries scheepvaartmuseum aan Kleinzand is tot en met 23 maart een ten toonstelling te zien over houtzaagmolens en scheepsbouw. Door de uitvinding van de houtzaagmolen door Cornelis Cornelisz. van Uitgeest in 1593 groeide Nederland in de zeventiende eeuw uit tot de belangrijkste houtleverancier en tegelijk tot dé scheepswerf van Europa. Aan de hand van schaalmodellen, gebruiksvoorwerpen en beeldmateriaal wordt ingegaan op het hele proces van de houtvaart, de techniek van het zagen en het verwerken van het gezaagde hout tot nieuwe schepen voor onder andere de houtvaart. Opmerkelijk is dat de overzeese houthandel vooral gedreven werd door Friese schippers in dienst van reders uit Holland. De verwerking gebeurde vooral in de Zaanstreek. De enige Friese plaats waar een volwaardige buitenlandse handel kon opbloeien was Harlingen. In Friesland zijn nog drie hout zaagmolens actief: De Jager in Woudsend, De Rat in IJ 1st en De Zwaluw in Birdaard. De Star 36 - Enkhuizen - Tel. 0228 52 06 03 - Fax 0228 52 06 04 februari 2008 Heemschut 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 29