Gevelsteen voor Eggenkamp Landroof op tv en op internet Groene Hart digitaal toegankelijk Amsterdam - Stadsherstel Amsterdam markeerde 14 december met het plaatsen van een nieuwe gevelsteen aan de Oudezijds Voorburgwal 34 in Amsterdam enkele markante ontwikkelingen in het hoofdste delijke stadsherstel. Allereerst werd hier de reconstructie afgerond van een huis dat er tot de Tweede Wereldoorlog stond en waar daarna lange tijd alleen een laag bouwsel stond. Door de reconstructie is de gevelwand alsnog hersteld, als onderdeel van een veel groter vernieu wingsproject van Stadsherstel rond deze locatie. De gevelsteen zelf eert Wim Eggenkamp, die van 1991 tot midden 2007 directeur was van Stadsherstel Amsterdam. Vanwege zijn grote rol voor monumentaal Amsterdam besloot de Vereniging Vrienden van Stadsherstel de steen, 't Eggenkampje, te bekostigen. De naam van de steen belicht speels ook de functie van de echtgenote van Eggenkamp, Mariek Eggen- kamp-Rotteveel Mansfeld, een vlinder-autoriteit. De fictieve vlinder op de steen is het even denkbeeldige 'Eggenkampje'. Adjunct-directeur Stadsherstel Jaap HuIscher ontwierp de steen, die door Tobias Snoep is gehakt en geplaatst. Gezicht op Villa Nuova aan de Oudshoornseweg 174, opname gemaakt vanuit de voortuin in westelijke richting ca. 1910. Foto Streekarchief Rijnlands Midden VPRO televisie besteedt in het nieuwe programma Landroof sinds begin dit jaar aandacht aan ondoordachte, almaar oprukkende bebouwing. Victoria Koblenko en Puck Kniesmeijer belichten elke uitzending twee voorbeelden, waarbij bewoners en actievoerders aan het woord komen. Zoals van weilanden die worden omgevormd tot industrie-terreinen, natuurgebieden waar wegen door worden aangelegd, nieuwbouw wijken waar onvoldoende rekening is gehouden met groenvoorzieningen en recreatie, dan wel een bouwval die maar niet wordt opgeknapt of gesloopt. De voorbeelden liggen voor het oprapen. De programmamakers vragen zich telkens af met hoeveel beleid en visie in Nederland eigenlijk wordt gebouwd. Landroof is erg afhankelijk van tips, waarvoor op de website www.landroof.nl alle ruimte is. Schriftelijk, met video- of fotobeelden kunnen de ergste zaken die de kijker bekend zijn naar voren worden gebracht. Daarnaast zijn er landrooftochten, waarbij de belangstellenden door betrokkenen worden rondgeleid door of over bedreigde terreinen, onder het motto 'geniet nu het nog kan'. De uitzendingen zijn elke donderdag vanaf 19.25 uur op Nederland 2. Het Groene Hart wordt altijd heel omzichtig verder ontsloten om de landelijkheid binnen de Randstad waar mogelijk te sparen. Digitaal is dit rustige gebied te midden van de hectiek sinds kort echter zonder hinder nissen in alle windrichtingen te doorkruisen, nu de Groene Hartarchieven zijn gekoppeld aan de website van de Geschiedenis van Zuid-Holland. Deze site is zelf pas sinds juni 2007 operationeel; sinds 20 december zijn via www.geschiedenisvanzuidholland.nl bovendien de vele duizenden foto's uit de streekarchieven van Midden-Holland (Gouda) en Rijnlands Midden (Alphen aan den Rijn) digitaal te bekijken en te bestuderen. De website Geschiedenisvanzuidholland maakt via een integrale zoek functie, die dit jaar verder wordt uitgebreid, veel reeds online aanwezige deelarchieven eenvoudig digitaal toegankelijk. Er zijn onder meer histo rische verhalen en bijzondere archiefstukken te vinden. Dit biedt grote voordelen bij het verrichten van historisch onderzoek. De website is het resultaat van een samenwerkingsverband van het Nationaal Archief, de Kring van Zuid-Hollandse Archivarissen, de Provincie Zuid-Holland en het Erfgoedhuis Zuid-Holland. De nu toegevoegde beeldbank van de Groene Hartarchieven bevat naast heel veel meer ook negentiende-eeuwse portretten afkomstig uit de prominentere streekfamilies, afbeeldingen van het opkomend open baar vervoer aan het begin van de vorige eeuw en klassenfoto's van kinderen van Belgische vluchtelingen uit de Eerste Wereldoorlog die in Gouda les kregen. De beeldbank beslaat de gemeenten Bergambacht, Gouda, Krimpen a/d IJssel, Moordrecht, Nederlek, Nieuwerkerk a/d IJssel, Ouderkerk, Schoonhoven, Vlist, Waddinxveen, Zevenhuizen-Moerkapelle, Alphen a/d Rijn, Jacobswoude, Nieuwkoop en Rijnwoude. februari 2008 Heemschut 25 NU OVA ALPHEN A, D. RIJN VILLA

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 27