Empiretafel terug in stadspaleis Volmolen 'De Gouw' veilig in Molenjaar Kornwerderzand beschermd In Huis Barnaart aan de Nieuwe Gracht in Haarlem is sinds kort een Empire wandtafel teruggeplaatst. Vereniging Hendrick de Keyser, sinds 2002 eigenaar van het gebouw waar Sportservice Noord-Holland is gehuisvest, kon de tafel kopen op een veiling bij Christie's in Amsterdam, dankzij een gift van de Bank- Giro Loterij. Het interieur van dit Haarlemse stadspaleis is in de loop der jaren grotendeels verdwenen. De Amsterdamse stadsbouwmeester Abraham van der Hart ontwierp het huis omstreeks 1807 voor Willem Philip Barnaart. Voor de Gouden Zaal liet hij drie wandtafels (verguld gouden penant- of consoletafels met marmeren blad, houtsnijwerk met afhangende draperieën) maken, passend bij de (nog aanwezige) goudkleurige zijden wandbespanning. De nu teruggekeerde wandtafel is ergens na de oorlog op onduidelijke wijze uit het gebouw verdwenen. De speurtocht naar de andere twee tafels gaat door. Het empire tafeltje van Huis Barnaart. Er wordt gezocht naar een soortgelijke tafel. Foto Ver. H. de Keyser Het Limburgs Landschap is in actie gekomen om volmolen 'De Gouw' of Lran- kenhof in het Zieversbeekdal tussen Holset en Vaals veilig te stellen. De eigenaar kon dit landschappelijk en cultuurhistorisch zeer belangrijke gebouwencomplex met 8,5 hectare landschap van hoge natuurwaarden niet meer goed beheren. Volgens oude foto's was het U-vormige complex ooit majestueus, en bijzonder is dat het watersysteem met vijvers en sluizen nog aanwezig is. Limburgs Landschap reageerde voorzichtig na het verzoek om hulp, want de molen met gebouwen is ernstig vervallen. Voor de aankoop kwam al snel steun van de donateurs, de Postcode Loterij en de stichting Robur. In de 17e eeuw stond hier een kopermolen om ertsen te vermalen. In 1736 werd de volmolen geplaatst, voor de aandrijving van weefgetouwen in diverse ateliers. In 1885 kwam in een bijgebouw een stoommachine voor de aandrijving. In 1905 werd de molen omgebouwd voor het malen van graan. Na de oorlog zette het verval in. Limburgs Landschap is geld aan het werven om de gebouwen weer wind en waterdicht te maken, zodat verder verval achterwege blijft. Ook wordt al gewerkt aan een restauratieplan, waarvoor ook nog geld moet worden gevonden, www.limburgs-landschap.nl. Deze aanschaf is een mooi moment geweest in 2007, het Jaar van de Molen. Daarin werd stilgestaan dat in 1407 de eerste poldermolen in Nederland werd gebouwd. Er zijn nu nog ongeveer duizend molens over, vaak verzorgd en onder houden door vrijwilligers en vrijwillige molenaars. Tijdens het molenjaar waren er een kleine 1100 evenementen rond 400 molens om bekendheid te geven aan dit cultureel erfgoed. Een ander doel, meer financiële steun, werd ook bereikt. Bij de opening van het Molenjaar zegde het ministerie van Cultuur een geldbedrag van 15 miljoen extra toe voor restauraties. Op tien kilometer buiten de kust van friesland op de Afsluitdijk is 5 december de stelling, de nederzetting en het sluizencomplex Kornwerderzand aangewezen als beschermd dorpsgezicht. Kornwerderzand was een van de eerste kunstmatige werkei- landen die nodig waren voor de aanleg van de Afsluitdijk tussen 1927 en 1932. De Stelling van Kornwerderzand werd in de jaren dertig van de vorige eeuw op dit voormalige werkeiland aangelegd, waarbij de nieuwste strategische inzichten werden toegepast voor de verdediging, door kleine, verspreide bunkers te plaatsen. Deze kazematten zijn voorbeelden van het gebruik van zware gewa pende betonconstructies. Door het plaatsen van strekdammen dwars op de Afsluitdijk kon een breed, naar het oosten gericht front worden gevormd. Er is hier in de Tweede Wereldoorlog heftig gevochten. Samen met de Lorentzsluizen en de nederzetting is dit alles van belang voor de geschiedenis van de Zuiderzeewerken. Typerend voor het gebied is de scherpe afwisseling tussen land (strek dammen) en water. De gemeenten Wünseradiel en Harlingen moeten de bescherming gestalte geven in hun ruimtelijk beleid. Tegelijk met Kornwerderzand werden nog vijftien beschermde stads- en dorpsgezichten aangewezen, waarmee het totaal nu op 398 komt. Er zullen nog circa honderd gezichten volgen. 24 Heemschut februari 2008

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 26