Laatste nieuws m Hendrick de Keyser verwerft De Burcht BB De Burcht van Berlage, ooit gebouwd als bondskantoor voor diamantslijpers, nu onder meer een museum. Vereniging Hendrick de Keyser restaureert het ook vanwege het interieur bijzondere monument. Foto Floor Aldershoff De 'Stichting Behoud Diamant' in Amsterdam heeft het gebouw van de 'Algemeene Nederlandsehe Diamantbewerkers Bond' (ANDB) over gedragen aan Vereniging Hendrick de Keyser. Het gebouw aan de Henri Polaklaan in Amsterdam, bekend onder de naam 'De Burcht', geldt als één van de hoogtepunten uit het oeuvre van architect H.P. Berlage (1856-1934). Het uitzonderlijk gaaf bewaarde interieur, waaraan vooraanstaande kunstenaars en decorateurs als Rik Roland Holst en Jan Eissenloeffel meewerkten, is een uniek voorbeeld van de stijl van Berlage rond 1900. Het is een 'totaalkunstwerk' waarin monumentaliteit en symboliek samenkomen. Het ontwerp van Berlage kwam tot stand in 1898-1900, tegelijk met de Koopmansbeurs aan het Damrak. Het stond als eerste vakbondsgebouw in ons land symbool voor de idealen van de georgani seerde arbeidersklasse. Berlage streefde in het ontwerp naar eenvoud en helderheid, waarbij vormen en decoraties de constructie niet mochten verhullen. Dit was een revolutionaire stap in de architectuurgeschiedenis op weg naar het moderne bouwen. De 'Stichting Behoud Diamant' heeft het gebouw aan 'Hendrick de Keyser' overgedragen om zo het belangwekkende interieur voor de toe komst veilig te stellen. Sinds 1990 bezit de Vereniging ook een laat werk van Berlage, het raadhuis van Usquert uit 1928-1930, dat eveneens een uitzonderlijk gaaf bewaard interieur heeft en dat door de Vereniging is gerestaureerd. Dit jaar zal een terughoudende restauratie worden uitgevoerd. Die omvat onder meer constructief herstel van muurwerk, dak en betonvloeren. Daarnaast worden enkele interieurdelen teruggebracht. Het gebouw zal verhuurd blijven aan de 'Stichting De Burcht'. De Burcht met zijn bij zondere interieur blijft openbaar toegankelijk en zal worden gebruikt als kleinschalig conferentiecentrum, met name geschikt voor sociaal-gerela teerde activiteiten. De verwerving van dit bijzondere monument uit de Nederlandse archi tectuur- en interieurgesehiedenis was alleen mogelijk dankzij financiële steun van de BankGiro Loterij en het SNS Reaal Fonds. 22 Heemschut februari 2008 I - HOIS 1 mmWm

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 24