ÉÉÉIÈ De eeuwenoude Dodendans is op ongeveer de oorspronkelijke locatie gemetseld in een nieuw- bouwgevel. Rechts: steen met de krukken boven de poort aan de Gasthuisvest, eronder het poortje zelf met boven de boog de ingemetselde ministeen. Op de achtergrond van de pagina: de koe die een haas vangt, nieuwe steen in de Slachthuisbuurt. Foto's M. Huijsmans centimeter groot. De twee afgebeelde krukken verwijzen naar de oorspronkelijke functie van het achterliggende gebouw, dat nu bekend staat als het Frans Halsmuseum. Het complex werd in 1607 gebouwd als Oudemannenhuis en was groot genoeg om zestig mannen te huis vesten. Naast de woonvertrekken beschikte het Oudemannenhuis over een ziekenzaal, keukens, een eigen bakkerij en een slachthuis. In 1810 verhuisden de oude mannen naar het Prove niershof. Haarlemse wezen namen hun intrek in de slaapzalen. Ongeveer een eeuw later, in - 1913, is hier het Frans Halsmuseum gevestigd. De poort met het gevelsteentje op de Gast huisvest gaf toegang tot het slachthuis en het daarnaast gelegen rookhüisje, uit de tijd dat het pand nog door oude mannen werd bewoond. 'Het smoken in de poort, galderij of ergens anders,;.' was de oude mannen streng verboden. Alleen in het rookhüisje was het toegestaan een pijpje op te steken. Ook werd hier bier gebrouwen en geknipt en geschoren. In de Weeshuisperiode had het gebouwtje een minder aangename functie: het was strafhok. Het poortje is vermoedelijk in 1911 vernieuwd, want het heeft dezelfde stenen als het pand op nummer 27, waarin een ijshandel heeft gezeten. De stichting Gevelstenen Vereniging Haerlem heeft zich ingezet om het kleinste gevelsteentje te beschermen voor verval, want die sporen waren helaas duidelijk te zien. Op 15 mei 2006 is dit kleinste gevelsteentje in een nieuw jasje gestoken. Tobias Snoep verwijderde de bestaande verflagen (gelukkig zaten die er nog wel op, anders was er niets meer over van de voorstelling op het steentje). Hij herstelde het steentje en hij heeft het gepolychromeerd. Evengoed moetje nog goed kijken wil je het steentje boven de poort zien, maar hij is wel weer mooi geworden. De steen is opgenomen in een gevelstenen wandelroute door de stad. Weet u een kleiner gevelsteentje? Laat het weten en e-mail naar geveltekens@haerlem.nl. Zie verder de website van de Vereniging Haerlem, www.haerlem.nl De afgelopen paar jifer gevelstenen in Haarlem geplaats ticulieren als woningcorporaties krijgen weer oog voor details aan hun panden. Zo werd in de Slachthuisbuurt in een vernieuwde gevelwand een aantal dierenspreekwoorden in gevelstenen verbeeld, als herinnering aan de dieren die in het verleden vanaf het Spaarne naar het slacht huis werden gedreven. Martin Busker is voorzitter van de stichting Gevelstenen Vereniging Haerlem februari 2008 Heemschut 21 vv.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 23