zandstenen bogen en beelden uit de verzame ling van het museum1. De onderdelen waren afkomstig uit het in 1876 afgebroken huis van Constantijn Huygens aan het Plein te Den Haag. Naast de context die hij schetst waarin de beelden moeten zijn ontstaan, vermeldt hij ook een vondst van zijn toenmalige assistent Drs A.L. den Blaauwen2. Op de achterzijde van het beeld van de vrouwenfiguur met het scheeps roer trof deze een signatuur aan in de vorm van een ligatuur van de letters P en H, waardoor de beelden konden worden toegeschreven aan Pieter Adriaansz. 't Hooft. Het genoemde artikel van Scheurleer is een belangrijke aanvulling op het artikel van Neurdenburg over 't Hooft, dat veel eerder verscheen3. De recente studie over de 'stadfabryck' van de architect Arent van 's-Gravesande is een Fund- grube van gegevens betreffende de werkwijze van de bouwmeester en het intensieve netwerk dat 't Hooft had. Uit deze studie wordt duidelijk dat het niet slechts een kring van bouwers en beeldhouwers was, waar het werk werd ver deeld, maar dat ook de banden met het Haagse Hof en staatslieden van groot belang waren. De vele malen dat 't Hooft aan de orde komt in deze studie is opmerkelijk. Ook hier blijkt telkens dat er onduidelijkheid bestaat over het feitelijke aandeel van 't Hooft als steenhouwer of als beeldhouwer4. Zijn aandeel aan de uitvoering van het prestigieuze grafmonument voor Heyn was zeker tot dusver onbekend. Grafmonument Heyn Het grafmonument voor Piet Heyn is geplaatst tegen de oostwand van het hoogkoor van de Oude Kerk en bestaat uit een aedieula opge trokken van hardsteen en wit geaderde zwart marmer5. De aedieula (grafkapel) is opgebouwd uit een orde van gekoppelde Dorische zuilen met corresponderende pilasters tegen de ach terwand. De middelste twee zuilen vormen de risaliet. De sarcofaag waarop de overledene in vol ornaat is opgebaard heeft dezelfde hoogte als de piëdestal voor de zuilen en pilasters. Het hoofdgestel van de risaliet wordt bekroond met een fronton waarin het familiewapen van de overledene is verwerkt. Op de achterwand van het aedieula is een memorietafel waarop de heldendaden van de overledene zijn opgesomd. De uitbeelding van Piet Hein is uitgevoerd in wit marmer evenals een aantal onderdelen van het bouwsel rondom hem: de kapitelen en basementen, de trigliefen, het wapen in het fronton, de omlijsting van de memorietafel die zich weer achter de overledene bevindt. Voorts staan ook de aard- en hemelbollen die het geheel bekronen op witmarmeren basementen. De bollen zijn gedecoreerd met een voorstelling van de aardgeografie en de fabeldieren die de wereldzeeën representeren. Rond het monu ment staat een smeedijzeren hek. Het monument is opgericht voor luitenant admiraal Pieter Pietersz. Heyn (1577-1629)6die na een roemrijk leven als zeeofficier sneuvelde in de slag tegen de Duinkerker kapers. februari 2008 Heemschut 15 Interieur van de Oude Kerk te Delft, gezien in de richting van het graf van Piet Heyn. Foto Pier Terwen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 17