Piet Arp De Maastrichtse vestiging Dominicanen van boek handelsketen Selexyz heeft de Lensvelt Architect Interieurprijs 2007 gewonnen. De boekwinkel maakt optimaal gebruik van de ruimte van de 700 jaar oude Dominikaner kerk in het centrum van Maastricht, zonder de kerkruimte te verdoezelen. Hier is sprake van geslaagd hergebruik. Het kerkinterieur en dat van de boekwinkel mengen op een bijzondere manier bij de Dominicanenvestiging van Selexyz in Maastricht. Foto's Roos Aldershoff kostten rond 1,6 miljoen euro. Alle installa ties voor de boekwinkel zijn opgesteld in een kelderruimte, waardoor de kerkzaal alleen voor de boeken is bestemd. De jury toonde zich zeer onder de indruk van de ruimtelijke vondsten, evenals van het prachtige lichtplan. Selexyz heeft vestigingen in een groot aantal steden en richt zich op een breed boeken aanbod. De prijs, een geldbedrag van 12.000 euro, is 29 november bij Lensvelt in Breda uitgereikt. Piet Arp is redacteur van Heemschut DE DOMINIKANER is in 2005-2006 geres taureerd en herbestemd tot boekwinkel, te midden van een nieuwbouweomplex met woningen en winkels rond de oude kerk. De kerkrestauratie was er een in een kleine reeks. Ook de restauratie van het Kruisherenklooster viel enkele jaren geleden al in de prijzen. Het Amsterdamse architectenbureau Merkx Girod Architecten stond voor de opgave van de beschikbare 750 vierkante meter vloerop pervlak in de Dominikanerkerk 1200 vierkante meter verkoopruimte te maken. Daarbij wilde het architectenbureau niet de ruimtelijkheid van de kerkzaal laten verdwijnen. De opdracht gever vroeg aanvankelijk om een tussenverdie- ping, maar deze was, vonden de ontwerpers, uitgesloten. Het monumentale van de kerk ruimte zou dan minder ervaren kunnen worden. De oplossing werd gevonden door langs één zijde in zwart metaal een soort boekenkastflat te plaatsen, in meerdere etages. De boeklief hebbers en de liefhebbers van monumentale gebouwen dwalen nu langs de verdiepingen omhoog en zien zo niet alleen de collectie, maar ook de indrukwekkende kerkruimte en plafondschilderingen. In dit ontwerp wanen de Maastrichtse boekenliefhebbers zich in hemelse sferen, schreef een Amerikaanse recensent al eens na een bezoek. Journalist Sean Dodson ging bijna nog een stap verder in zijn lof. Hij stelde in januari voor de Britse krant The Guardian een lijst op met de tien mooiste boekwinkels ter wereld. De nieuwe winkel in de Maastrichtse kerk is volgens de Brit wellicht zelfs de allermooiste ter wereld. Op de tweede plaats van dit voorkeurlijstje staat een boekwinkel in Zuid-Amerika, de derde positie wordt ingenomen door een zaak in het Portugese Porto. De verbouwing en inrichting februari 2008 Heemschut 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 15