stappen die nodig zijn om een duurzame toe komst voor het religieus erfgoed, zowel roerend als onroerend, te garanderen. Verder wordt gewerkt aan het opzetten van een publiekstoegankelijke database van religieus erfgoed in Nederland en een educatief project dat Erfgoed Nederland ontwikkelt onder de titel 'Rituelen'. Ook zullen de honderden vrijwilligers die zich dagelijks met grote toewijding inzetten voor het behoud van 'hun' gebouw in het zon netje worden gezet. De stichting doet dit samen met overheden, monumenten- en erfgoedorganisaties, kerkelijke instellingen en andere partijen die op enige wijze bij het voortbestaan van ons religieus erfgoed betrokken zijn. Op provinciaal niveau voeren projectgroepen activiteiten uit. De coördinatie ligt hierbij in handen van de provinciale Steunpunten Monumentenzorg en Archeologie en de Erfgoedhuizen. Twaalf maanden lang worden in twaalf provincies activiteiten ontplooid: wandel- en fietstochten, concerten, festivals, tentoonstellingen en andere evenementen voor iedereen die geïnte resseerd is in dit bijzondere erfgoed. Klokgelui Donderdag 17 januari begon in Utrecht dit Jaar officieel; tegelijk werden door heel Nederland om precies 17.30 uur de kerkklokken geluid. Veel kerkbeheerders hadden gehoor gegeven aan de oproep en het gelui van de kerkklokken ging als een wave over Nederland. Op de website www.2008re.nl is actuele infor matie over het Jaar van het Religieus Erfgoed te vinden. Een belangrijk onderdeel hiervan vormt de evenementenkalender. Via de site kan elke organisatie die publieksactiviteiten orga niseert rondom religieus erfgoed, deze voor plaatsing aanmelden. Vanaf de website kunt u tevens het logo van het Jaar van het Religieus Erfgoed downloaden evenals promotiemate riaal. Het Jaar wordt in december met een grote manifestatie in Zeeland afgesloten. Het tijdschrift Heemschut zal in ieder nummer van 2008 in artikelen en in de rubriek Erfgoed- ambacht aandacht besteden aan verrassende aspecten van ons religieus erfgoed. Brigitte Linskens is redacteur van Heemschut februari 2008 Heemschut 11 Foto's pag. 11 vlnr: Nieuwe Kerk, Amsterdam. Nieuwe Turkse moskee (2007) in Haarlem. Interieur van het Kruisherenklooster Maastrich na restauratie en her bestemming. Interieur met verlichting van lichtdesigner Ingo Maurer. Marokkaanse moskee (2001) in Haarlem. Oud-Katholieke schuilkerk in Krommenie. Kleurrijk, gebrandschilderd zeven tiende eeuws glas in de Grote kerk van Schermerhorn. Voorstelling: Het oordeel van Salomo, detail. Dit glas is vervaardigd naar het ontwerp van de beroemde Vlaamse schilder Peter Paul Rubens. Foto's: VBMK erfgoed

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 13