Brigitte Linskens - Kerken, synagogen, kloosters, moskeeën, abdijen, begraafplaatsen. Bijna nergens is de verscheidenheid aan religieus erfgoed zo groot als in Nederland. Maar ons religieus erfgoed staat onder zware druk. Beeldbepalende kerkgebouwen maken plaats voor parkeergarages, kantoren of flatgebouwen. De bijbehorende interieurs en kunstschatten verdwijnen met de sloop van de gebouwen. eajnrrBDroi^nrnin ET JAAR 2008 is op initiatief van de Stichting Kerkelijk Kunstbezit Nederland (SKKN) in Utrecht landelijk uitgeroepen tot Jaar van het Religieus Erfgoed. Het doel is, om met een groots en aantrekkelijk activiteitenpro gramma blijvende belangstelling op te wekken voor het religieus erfgoed bij een breed publiek. Het vergroten van publieke belangstelling en kennis van religieus erfgoed wakkert immers het besef aan, dat het behoud ervan een zaak van ons allemaal is. Hetgeen weer een positieve uitwerking kan hebben op de beleidsmakers. Beelcl van bedreigingen Afgelopen jaar is daartoe de Stichting Jaar van het Religieus Erfgoed opgericht. Deze stichting staat onder voorzitterschap van mr. Wim Eggenkamp, oud-direeteur Stadsherstel Amsterdam. In het comité van aanbeveling namen onder anderen mr. Pieter van Vol lenhoven, oud-kardinaal Adrianus Simonis en kunsthistoricus Henk van Os zitting. Het stichtingsbestuur wordt bijgestaan door een werkgroep; de uitvoerende werkzaamheden en de publiciteitscampagne worden verricht door een landelijk projectbureau. De stichting wil dit jaar gegevens verzamelen die een duidelijk beeld geven van de daadwer kelijke situatie en van de bedreigingen waarmee het religieus erfgoed wordt geconfronteerd. Daarnaast is het de bedoeling een beleids plan te ontwikkelen met daarin uitgewerkt de 10 Heemschut februari 2008 Foto's pag. 10 vlnr: Joodse synagoge, nsehede. Julianakerk, Den Haag. Het kerkgebouw is na een grondige restauratie (2004- 2005) in gebruik als multifunctioneel centrum met een welzijnsfunctie voor de wijk Transvaal. Foto Stadsherstel Den Haag Joodse synagoge, Leiden. Interieur met Thorarollen. Interieur van de Stevenskerk, dijmegen. De Krijtberg, Amsterdam. Preekstoel vervaardigd in het atelier Cuypers en Stolzenberg. Jaar van het religieus

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 12