BOGAERTS-VAN NULAND B.V. Lezersreactie: Landlopersdagen Veenhuizen Leidekkers-, Loodgieters- en Koper werken, Zink- en Koperwerken in Felstechniek, lm- en Export dakleien info@bogaerts-van-nuland.nl Walstraat 3-5 - 5371 AL Ravenstein Telefoon 0486-411586 Postbus 15 - 5370 AA Ravenstein Veenhuizen breidt publieksactiviteiten uit. Hier kruipen vrijwilligers in de huid van landlopers om bezoekers 'een gezellig middagje Veenhuizen' voor te schotelen. Foto Casper Ie Gras Met stijgende verbazing heb ik het artikel 'Achter de tralies' in Heemschut van december 2007 gelezen. Waar ik er bij andere artikelen altijd aan gewend ben dat de redactie zich degelijk informeert en zich zo genuan ceerd mogelijk uit, is hier een artikel geplaatst op basis van een vluchtig bezoekje op een verregende zaterdagmiddag. Om het artikel een schijn van doortimmerdheid te geven, worden nog twee bronnen genoemd die, als ze volledig bestudeerd waren, een beter beeld van het dorp en de gestichten hadden opgeleverd dan het beeld dat Eric Ie Gras schetst. De situatie tijdens de Maatschappij van Weldadigheid die vooral beschreven wordt, was namelijk totaal anders dan na de grote bouwgolf en herstruc turering die tijdens de eerste decennia onder het ministerie van Justitie plaatsvond. Verder is het goed als de redactie zich realiseert dat het gevangenismu seum al tientallen jaren een voortrekkersrol vervult bij het wekken van een brede belangstelling voor het dorp, de gestichten en de penitentiaire inrichtingen. Dit heeft een belangrijke rol gespeeld bij het verlenen van de monumentenstatus aan meer dan honderd gebouwen in Veenhuizen. Bij 'brede belangstelling' hoort niet alleen het organiseren van lezingen en het zorgen voor een museumcollectie die tiptop is, maar ook ruimte voor een volksere aanpak van het thema. De redacteur was op bezoek tijdens de eerste vingeroefeningen bij het weer tot leven brengen van de situatie van rond de vorige eeuwwisseling. Inmiddels is het programma al veel verder uitgekristalliseerd in de richting van het dagelijks leven van landlopers rond 1900. De leiding en de vrijwilligers van het museum zijn overtuigd van de zinvolheid van de combinatie recreatie-educatie. Het Historisch Nieuws blad vatte dit voor het museum kernachtig samen met de typering: 'Dit museum is leerzaam, vermakelijk en geeft stof tot nadenken. De perfecte besteding van je vakantiedag'. Tot slot nog even over de ondertitel, want dat is natuurlijk de kern van het verhaal: Is het aan Heemschut om zich druk te maken over een inci dentele eruptie van oubolligheid op plaatsen waar zich ook verdrietige zaken hebben afgespeeld? Moet Heemschut zich bijvoorbeeld inzetten voor het afschaffen van Sail Amsterdam in verband met de tienduizenden geronselde zeelui op zeilschepen die nooit terugkwamen? En zullen we dan eerst die staatkundige poppenkast maar opruimen die zich elk jaar op de derde dinsdag in september afspeelt voor de ingang van de Ridder zaal? Nota bene de plek waar 388 jaar geleden de grootste schande uit onze staatsgeschiedenis zich afspeelde? Ik breng een toost uit op een levend Heemschut en op een levend Veen huizen met een prima biertje van het merk 'Zware jongens'. Kees Timmerman is vrijwilliger in Veenhuizen sinds 1875 sinds 1922 Meubelmakerij specialiseerd in Antiekrestauratie Molenallee 5 7384 AM Wilp E-mail: info@hekkers-spijker.nl Telefoon: 0571 - 26 20 07 Telefax: 0571 - 26 21 23 Internet: www.hekkers-spijker.nl 8 Heemschut februari 2008 (eigenaar A. G.M. Willemsen) 9(M ers 0an CSpijker

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 10