Noord-Brabant Drenthe Halleboerderij in Lith behouden Lith - Een minimaal 175 jaar oude halleboerderij aan de Lithergraaf in Lith, die vier jaar geleden met sloop werd bedreigd, blijft uiteindelijk toch behouden. De Brabantse provinciale commissie van de Bond Heemschut heeft zich - evenals een aantal omwonenden en de plaatselijke Monumenteneommissie - van meet af verzet tegen het plan. Dat bestond er oorspronkelijk uit om twaalf - later vier - woningen te bouwen op de grond die vrij zou komen na sloop van de op een terp gebouwde halleboerderij. Die vormt een unieke combinatie van woning en schuur in één ruimte. De oproep van Heemschut Brabant om al het mogelijke in het werk te stellen om de boerderij - van een type, waarvan er nog maar enkele in midden-Nederland voorkomen - voor het 'dorp aan de rivier' te behouden heeft uiteindelijk gehoor gevonden. Op advies van de Monumen tencommissie heeft het Lithse college van B. en W. onlangs besloten het pand plus de terp op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. De door het vorige college voorgestane moge lijkheid tot sloop is hiermee definitief van de baan. De halleboerderij wordt ontdaan van een bij dit monument niet passende dakkapel en zal daarna worden gesplitst voor dubbele bewo ning. Daarmee wordt behoud van de halleboer derij ook financieel mogelijk. Jan Keunen Vaart ZZ 2» Nieuw Amsterdam bedreigd Nieuw Amsterdam - Het Van Goghhuis in Nieuw Amsterdam is in de loop van de jaren een begrip geworden. Weliswaar is van het oorspronkelijke gebouw alleen het voorste deel gered, maar dat staat er in ieder geval nog. Helaas ligt nu een pand in de nabije omgeving onder vuur. Aan de andere kant van de School straat is een sloopvergunning afgegeven voor een huis met een belangrijke lokale geschie denis, dat bovendien een beeldbepalend pand en gewoon mooi is. Het gaat om een huis waarvan eerst alleen de onderste bouwlaag gebouwd is als woning voor een opzichter van de vervening rond Nieuw Amsterdam. Het was de eerste bakstenen woning in het dorp, uitgevoerd in de huisstijl van de verveningsmaatschappij: gepleisterd, met een natuursteenblokken imitatie. Later is er een verdieping opgezet. Het stijlverschil in de bekroning van de vensters onder en boven is uniek en daarom staat het huis ook op de nominatie voor de gemeentelijke monumenten lijst. Vreemd genoeg heeft diezelfde gemeente nu toch een sloopvergunning verleend. Heemschut heeft in een brief geprotesteerd tegen deze gang van zaken. Hans Ladrak Luchtwachttoren verpaupert Sehoonebeek - De betonnen luchtwachttoren aan de Duitse grens bij Sehoonebeek verkeert in slechte staat en verdient betere bescher ming. Degelijk sehokbeton houdt de constructie overeind, maar het trappenhuis is ingestort en de bierblikjes op de grond duiden op minder gewenst bezoek. Hans Ladrak, lid van de Drentse Provinciale Commissie pleitte onlangs in het Dagblad van het Noorden voor betere bescherming van deze zeldzame herinnering aan de Koude Oorlog. Hij overlegde ook met de provincie Drenthe over mogelijkheden om de toren op de provinciale monumentenlijst te plaatsen. Onderofficierswoningen Assen Assen - Heemschut Drenthe zet zich in voor het behoud van de onderoffieierswoningen in de Oranjebuurt te Assen. Het bouwblok is in 1921 gebouwd door de woningbouwstichting Arbeid Adelt en heeft karakteristieke waarde. Bovendien is het van cultuurhistorisch belang vanwege de in Assen gevestigde Johan Willem Lrisokazerne. Het gaat om zestien beneden- en 25 bovenwo ningen ontworpen door architect M. de Vries. Kenmerkend is de passende vormgeving voor een bouwblok van ongeveer 150 meter lengte in een woongebied met uitsluitend vrijstaande en halfvrijstaande huizen uit dezelfde periode. Daarnaast zijn de tuinen voor bovenwoningen, aangelegd achter die van de benedenwoningen, karakteristiek. Het geheel is rond 1970 voor het laatst gerenoveerd en vraagt nu om een flinke opknapbeurt. De woningen staan op de voorlo pige gemeentelijke monumentenlijst. Deson danks denkt de huidige eigenaar aan sloop. Manfred Mauritz Assen - De officierswoningen in de Oranjebuurt. Foto Matthijs Ie Gras december 2007 Heemschut 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 9