In Sevenum dreigt sloop Brouwershuis Sevenum - In het augustusnummer 2005 van Heemschut is in de rubriek Heemschut Actief de dreigende sloop van het Brouwershuis in Sevenum beschreven. Het betreft een strak en sober gemeentelijk monument op de Markt van het dorp. Reeds lang wordt gesteggeld over de toekomst van dit gebouw, want een projectont wikkelaar, tevens eigenaar, wil op deze plaats een appartementengebouw plaatsen. De eige naar onderhoudt het pand niet; de gemeente onderneemt geen enkele actie, mogelijk omdat zij de eigenaar nodig heeft bij andere plannen in het centrum van het dorp. De verloedering slaat toe. De ramen zijn reeds lang geleden dichtgetimmerd en het gebouw is tot een "puist" in het centrum verworden. Geregeld contact sinds 2001 tussen Heemschut en de gemeente leidde niet tot bijstelling van de plannen. Integendeel, het lijkt erop dat de verloedering bewust wordt getolereerd om op die manier te bereiken dat sloop van het monumentale pand op den duur niet meer af te wenden is. De eigenaar heeft een sloopvergun ning aangevraagd en dreigt nu dus "beloond" te worden voor het slechte onderhoud. Heem schut heeft in september opnieuw een brief naar de gemeente gestuurd. Onze bond heeft B Et W opgeroepen creatief naar een oplossing te zoeken, die alsnog kan leiden tot bescherming, behoud en herstel in plaats van afbraak. Heem schut heeft tevens haar expertise aangeboden. Het gaat daarbij niet alleen om het object "sec", maar vooral ook om de aantrekkelijkheid van het gehele ensemble van de Markt. Een eerder gebouwd nieuw appartementencomplex heeft reeds veel schade aan het totale beeld berok kend. Een tweede misgreep zal het dorpsplein voorgoed van zijn charme beroven. Intussen heeft de Monumenteneommissie van Sevenum geadviseerd om de voorgevel te behouden en de rest te verbouwen. Als BEtW dit advies overnemen zal Heemschut dit als een aanvaardbaar compromis accepteren. Als echter een sloopvergunning wordt afgegeven zal Heemschut zeker bezwaar aantekenen. Eys - Heemschut wil de sloop van de St Agathestraat 1 en 1a voorkomen. Foto Ad Bokhorst Sevenum - Op de Markt van Sevenum staat het met sloop bedreigde Brouwershuis te verloederen. Foto Ad Bokhorst voorbeeld van zo'n aanpak is te zien bij de voormalige lagere school van Eys die gerestaureerd en verbouwd is tot drie riante woningen. En dat met behoud van de uiterlijke verschijningsvorm van de school. Zo kan het dus ook. Een eerste schema tische studie laat zien dat zo'n aanpak ook hier een uitstekend alternatief is. december 2007 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 7