-£gg Limburg lÉÉfMÉ Rijksmonument of slooppand Eys - Heemschut Limburg heeft een verzoek bij de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuur landschap en Monumenten RACM) ingediend om de panden Sint Agathastraat 1 en 1a in de gemeente Gulpen-Wittem op grond van artikel 3 lid 1 van de Monumentenwet 1988 aan te wijzen als beschermd monument. Voor deze gebouwen is een sloopvergunning aangevraagd. Heemschut vindt dat er alles aan moet worden gedaan om nieuwbouw op deze plaats tegen te gaan en dat moet worden geprobeerd tot een restauratieplan te komen, waarbij door middel van inwendige verbouwingen appartementen kunnen worden gerealiseerd. Het belang van beide objecten, een woonhuis en bedrijfspand, is groot. Zij vertellen iets over de sociale en economi sche geschiedenis van het dorp. Ooit waren er een dorpsherberg en een graanhandel gevestigd. Het woonhuis is opgebouwd uit streekeigen materialen zoals de houten kapspanten en gevels van Kunradersteen en het beschikt nog over de overwelfde kelder. Met name het woonhuis is van bijzon dere betekenis voor het totale dorpsgezicht vanwege de karakteristieke samenhang met een aantal aanpalende panden van Kunrader steen. Deze concentratie is bijzonder en komt niet veel voor. Ook het pand zelf heeft onder de bestaande pleisterlaag een gevel van deze natuursteen. We moeten hoe dan ook zuinig zijn op deze gevels omdat ze in heel Zuid-Lim burg steeds zeldzamer worden. De gebouwen maken deel uit van een fraai dorpsensemble met de al genoemde gevels van Kunradersteen en niet in de laatste plaats met de fraaie fijngestileerde barokkerk. De bebouwing ligt op korte afstand van een rijks-archeologisch monument, een kasteelberg uit de late middeleeuwen. Achter de bebou wing van de Sint Agathastraat is in de grond historisch muurwerk gevonden. Het terrein behoort tot een zone met hoge archeologische verwachtingen. Om die reden spreekt ook de directeur van de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten zich uit tegen sloop van deze panden. Er is weinig verbeeldingskracht voor nodig om te zien dat sloop van deze gebouwen in ern stige mate afbreuk zou doen aan deze mooie dorpskern, temeer daar er gedacht wordt aan stedelijk aandoende bebouwing in de vorm van een appartementencomplex van drie lagen met een ondergrondse parkeergarage met de bijbe horende niet weg te poetsen opritten. Heem schut pleit dus voor restauratie. Een geslaagd 4 Heemschut december 2007 mm

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 6