Voorwoor 30 Wederopbouwkunst 36 Het geheim van Nera 32 Fontein te grabbel 34 Onrendabele monumenten 38 Erfgoedambacht 43 Munsterkerk: drie bouwstijlen Is het echt zo dat de toegepaste kunst uit de jaren vlak na de oorlog niet meer passen bij de 21e eeuw? In Zeeland kostte het grote moeite heel kenmerkende wandschilderingen en ramen uit een te slopen schoolgebouw elders geplaatst te krijgen: leuren met kunst. Bij Nederhorst den Berg was het Nera- gebouw jaren door geheimzinnigheid omgeven. Hier kwamen ooit de radiobe richten binnen. Nu dreigt het bijzondere bouw, ontworpen om het water aan te kunnen, te wijken voor waterberging in de polder. Arnhem heeft, merkt Heemschut, grote moeite de AKU-fontein met kunstwerk van Tajiri te behouden. Plein met fontein en toebehoren vormden rond 1960 de afronding van de herstelwerkzaamheden van de vernielde stad. Bestuurlijk is er niet veel oog meer voor dit cadeau van wat nu Akzo is. Elke stad heeft ze, monumenten die vervallen omdat herstel en hergebruik duur zijn. Net als in veel andere gemeenten heeft ook Den Haag een eigen Stadsherstel, een vangnet voor de onrendabele monumenten. Dit jaar zelf al dertig jaar oud. Oude torenklokken herstellen, het is een uitstervend, maar mooi vak. De broers Elderhorst legden via hun werk een unieke verzameling aan van de versleten uurwerken en luidklokken. De OLV Munsterkerk in Roermond is een wel heel bijzondere kerk, gerestaureerd door Pierre Cuypers. De Erfgoedexeursie gaat erheen. Op 15 oktober maakte minister Plasterk in Amersfoort de top-100 bekend van Weder- opbouwmonumenten. Heemschut kondigde in het vorige nummer al aan met een eigen lijst te komen, aangezien onze vereniging de keuze van slechts honderd monumenten uit deze periode onvoldoende vindt. Ons persbericht zorgde voor zeer veel aandacht in de media, zowel landelijk als regionaal, op radio, tv en in de krant. Heemschut zet zich hiermee opnieuw op de kaart als dé belangenvereniging voor de bescherming van waardvol cultureel erfgoed. Na bekend making van de lijst zijn de verschillende provinciale commissies aan de slag gegaan met het aandragen van suggesties voor de Heemsehut-lijst. Op 10 november zijn de eerste resultaten van deze provinciale inven tarisaties besproken. Het ligt in de bedoeling de resultaten te bundelen en deze in de vorm van een publicatie begin 2008 aan te bieden aan de minister. Heemschut wil hiermee aandacht vragen voor een aantal toevoegingen, en tevens een bijdrage leveren aan de zogenoemde stelsel- discussie. Deze discussie moet leiden tot het opstellen een nieuwe Monumentenwet. Het project Modernisering Monumentenzorg wordt door Heemschut, samen met andere particuliere organisaties, met belangstelling tegemoet gezien en onze vereniging zal ook in dit kader zeker van zich laten horen. Karei Loeff directeur december 2007 Heemschut 3 uftiuPpw

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 5