In 2008 veel religieus erfgoed PietArp - Het luxe probleem van Gea Schilte is, dat de erfgoed excursies die zij voor Heemschut organiseert en coördineert, bijna altijd in een mum van tijd zijn volgeboekt. Ook voor 2008 heeft zij interessante excursies naar erfgoedmonumenten in voorbereiding. Agenda erfgoedexcursies 2008 HET NIEUWE JAAR begint voor haar betrekkelijk rustig met twee inmiddels al volgeboekte extra excursies naar het geres taureerde gebouw De Bazel in Amsterdam (zie Eleemsehut oktober 2007). De belangstel ling voor twee excursies in december naar dit nieuwe stadsarchief van Amsterdam was zo groot, dat zij extra dagen in januari bijboekte. hartverwarmend, die belangstelling voor de schepping van architect De Bazel, vindt zij. „En extra bijzonder voor Eleemsehut, want architect De Bazel was in 1911 voorzitter van de oprich tingsvergadering van Eleemsehut." Diezelfde eerste maand van het jaar besteedt zij met een erfgoedexcursie naar Roermond ook aandacht aan twee speerpunten voor volgend jaar: Pierre Cuypers, en het religieus erfgoed. ,,Cuypers is niet alleen bekend als architect van het Amsterdamse Centraal Station en het Rijksmuseum. EHij bouwde ook veel kerken." In Roermond geeft biograaf Wies van Leeuwen een lezing over Cuypers, in een van de kerken die door Cuypers is gerestaureerd, de O.L. Vrouwe Munsterkerk. Uiteraard ontbreekt een monumentenwandeling door de geboorteplaats van de architect niet met enkele bijzondere bezoeken. „Interessant is", zegt Schilte, ,,wat de toekomst wordt voor veel kerken. Honderden kerkge bouwen worden bedreigd door leegstand, door sloop. Samen met de Task Force Toekomst Kerk gebouwen en de Vereniging Beheerders Monu mentale Kerkgebouwen in Nederland (VBMK) willen we daar tegen het eind van 2008, omstreeks november of december, aandacht aan besteden. We denken nu aan een evene ment in Eindhoven, omdat we het thema dan kunnen koppelen aan de nieuwe lijst naoorlogse monumenten van minister Plasterk. Ik kijk voor deze excursie ook nog naar Oost-Nederland, overigens. De komende maanden hakken we de knoop door." Op zaterdag 17 mei volgt een excursie naar het Badpaviljoen in Domburg dat na dertig jaar actie voeren van onder meer Heemschut is gerestaureerd. In het Badpaviljoen wordt een inleiding gehouden over Dr. Metzger en zijn beroemde patiënten. Ook de kunstenaarsko lonie die Domburg lange tijd was wordt toege licht. Op 24 mei volgt de Algemene Vergadering van Leden. Waarschijnlijk wordt de plaats van handeling dit jaar Den Haag. In de toekomst komt hier het gebouw van de Amerikaanse ambassade vrij, ontworpen door architect Breuer. De vraag is of er een passend herge bruik voor dit wederopbouwpand te vinden is. Op vrijdag 25 en zaterdag 26 juli strijkt de Erfgoedexeursie weer neer bij de jaarlijkse ontmoeting van de landelijke vereniging tot behoud van het historische bedrijfsvaartuig (LVBHB), dit jaar in Gouda. Afgelopen juli waren de vaardagen in het Overijsselse Hasselt meer dan volgeboekt. „Gouda is vooral ook interes sant vanwege de waterhuishouding en de vele sluizen naar een eeuwenoud netwerk aan bin nenwateren van Holland." P. Arp is eindredacteur van Heemschut De Munsterkerk in Roermond, gerestaureerd door Pierre Cuypers, wordt bezocht met de erfgoedexcursie in het jaar van het religieus erfgoed. Foto Ivo Nies De erfgoedexeursies van Heemschut zijn een combinatie van een concert, inleidende lezing en stadswandeling op een bijzondere monumen tale locatie. Leden en niet-leden zijn van harte welkom. Reserveren is noodzakelijk. Informatie: 020-6225292 of info@heemschut.nl www.heemsehut.nl. Gegevens onder voorbehoud. Vrijdag 18 januari (volgeboekt) Amsterdam, Gebouw De Bazel, Stadsarchief Zaterdag 19 januari (volgeboekt) Amsterdam, Gebouw De Bazel, Stadsarchief Zaterdag 26 januari Roermond, Pierre Cuypers Zaterdag 17 mei Domburg (Zeeland) Badpaviljoen Zaterdag 24 mei Algemene Vergadering van Leden Vrijdag 25 en zaterdag 26 juli Gouda, "Goudse Glorie" November Eindhoven, Religieus Erfgoed, Wederopbouw december 2007 Heemschut 45

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 47