Molen wint BGL-prijs Nationaal Contact Monumenten opgeheven J Houtsnij-en Beeldhouwwerk De tweede editie van de BankGiro Loterij Restauratie is eind oktober gewonnen door de Heinenoordse molen van Goidschalxoord. Voor deze molen ligt een miljoen euro klaar om de broodnodige restau ratie te kunnen uitvoeren. Dertien andere monumenten die dringend toe zijn aan herstel en restau ratie visten voor deze grote bijdrage achter het net. In zeven televisieuit zendingen in september en oktober uitzendingen werden de in totaal veertien bijzondere objecten uitgelicht, waarna de kijkers konden kiezen welke vier naar de finale-uitzending van eind oktober door gingen. De verliezers hebben door de aandacht op tv echter ook weer zoveel extra steun gekregen dat ook bij deze in een aantal gevallen restauratie dich terbij is gekomen. Dat was in de eerste serie vorig jaar ook al het geval. De BankGiro Loterij heeft al aangekondigd ook volgend jaar weer een Restauratieserie op televisie te brengen. Over de precieze vorm van deel drie wordt nog overlegd. Leensterweg 36 - 9977 PC Kruisweg (Gr.) Tel. 0595-481443 Fax 00595-481600 wwwTTT op.nl Op 26 februari is, tijdens een speciale vergadering in het erfgoedhuis in Amsterdam, de stichting Nationaal Contact Monumenten opgeheven. Precies 35 jaar was het NCM koepelorganisatie en aanspreekpunt voor het particulier initiatief. De bijeenkomst werd overschaduwd door de afwezigheid wegens ziekte van Emil van Brederode, die jarenlang de trekker was van dit initiatief. Op dezelfde middag maakte de voorzitter van de nieuwe organisatie Erfgoed Nederland, Koos Janssen, de installatie van een nieuw platform monumenten bekend. Dit platform is onder meer een klankbord voor Erfgoed Nederland. De leden vertegenwoordigen allen specifieke kennis op het gebied van de monumentenwereld. Zij zijn op persoonlijke titel lid. Formeel is hiermee de band verbroken tussen het particulier initiatief en de rijksoverheid, die Erfgoed Nederland financiert. Dit werd ook bena drukt in een speech door prof. drs. Fons Asselbergs, die als rijksadviseur hierover na raadpleging van het particuliere veld actie wil ondernemen richting minister Plasterk. Overigens is directeur Karei Loeff lid van het nieuwe platform, waardoor vanuit Heemschut de visie van de vereniging blijft doorklinken richting Erfgoed Nederland. Karei Loeff: 'Erfgoed Nederland kan een belangrijke rol spelen voor de monumentenwereld. Het erfgoedveld is gebaat bij een slagvaardig instituut vanuit de rijksoverheid. Ik ben er van overtuigd dat, nu de positie van Erfgoed Nederland steeds duidelijker wordt, Heemschut en Erfgoed Nederland elkaar prima zullen aanvullen en versterken, ieder vanuit zijn eigen rol en invalshoek.' Heemschut zal zich door de opheffing van het NCM samen met andere particuliere organisaties richten op een rechtstreekse lobby richting de landelijke politiek. Hiertoe is inmiddels een speciale werkgroep opgericht waarin de directeuren van verschillende grote particuliere monumentenorganisaties zijn vertegenwoordigd. 40 Heemschut december 2007

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 42