Achtergrond Potentieel rijksmonument belemmert nu de waterberging 101 Peter Schat - Aan de Radioweg 3 in Nederhorst den Berg staat een intrigerend gebouw waarvan het belang schromelijk wordt onderschat. Sterker, er bestaan plannen het op te offeren aan het idee de Horstermeerpolder weer vol te laten lopen, als waterberging. Het Nera-eomplex ontbreekt op de 15 oktober door minister Plasterk gepresenteerde lijst met honderd belang wekkende naoorlogse bouwwerken. Bond Heemschut pleit ervoor het tot rijksmonument te bestempelen. GROOT EN STEVIG staat het bouwwerk in de polder, die onderdeel was van het militaire inundatiegebied en op strategische momenten daadwerkelijk onder water is gezet. Vanwege het belang van de kostbare appara tuur in het naoorlogse gebouw mocht het onder geen beding onder water komen te staan. Het is daarom van een bomvrije en waterdichte kelder voorzien. De wanden van de kelder Foto 1 en 2: Het Nera-eomplex volop in bedrijf en een beeld van de radiokamer. Datum onbekend, foto's Nera bestaan uit metersdik beton en vlak boven het maaiveld zijn patrijspoorten aangebracht met kogelvrij glas, van waaruit over de in oorlogstijd te stellen inundaties kon worden uitgekeken als bevond men zich in een schip. Nutslei- dingen en ingangen komen binnen ter hoogte van de eerste kantoorverdie ping, een halve meter boven NAP. Architect Röntgen tekende het complex. Het werd in 1948 uitgevoerd in een traditionalis tisch voeubalair, dat tot het beste in zijn soort gerekend kan worden. De cultuurhistorische inbedding is buitengewoon interessant en gaat misschien het nationale belang wel te boven, omdat het complex onderdeel was van een internationaal stelsel van radioverbindingen. In 1950 nam Nera, wat staat voor Nederhorst den Berg Radio, het complex in gebruik als radio ontvangststation. Vanaf dat jaar groeide het radioverkeer explosief. Het ontvangststation werkte samen met het vernieuwde zendstation van Radio Kootwijk, dat wel een monumentenstatus heeft. Koot wijk fungeerde als zendstation en Nera als ontvanger. In combinatie met de vergrote radiotelefoonkamer in Amsterdam was ons land in staat het drukste radioverkeer dat denkbaar is zonder oponthoud te verwerken. Tot die tijd stond het ontvangststation in de duinen bij Noordwijk. De droge zandgrond bleek echter ongeschikt voor een noviteit in die jaren: de ruitantenne. Die kon de zwakste radiosignalen uit de ether plukken, doch moest daarvoor worden geplaatst op drassige, goed geleidende bodem en niet op isolerend zand. Verlaten moeras Grond van uitgelezen kwaliteit voor de ruit antenne vindt de PTT in Nederhorst den Berg. Daar resteren na een mislukte poging eind jaren dertig van de vorige eeuw om de in 1882 drooggemalen Horstermeer beter geschikt te maken voor tuinbouw een reeks moerassige en verlaten kavels. Hierop kunnen in een wijde boog rond het complex de antennes in het open veld worden opgesteld. Via een ingewikkeld communicatiesysteem lijkt de hele wereld met elkaar verbonden. Nera is een essentiële schakel in dit systeem, dat tele foongesprekken, telegrammen, beurs- en pers berichten en verder alle informatie die niet per kabel kan worden verzonden in de jaren vijftig verwerkt. Een afdeling 'Stiekem' regelt het geheimere deel, zoals de informatie die prins Bernhard vergaart tijdens zijn vele dienstreizen en doorspeelt naar Nederland. Voor veel buren is het Nera-gebouw wel een bekend silhouet in de verte, maar van dichtbij is het nauwelijks te bekijken. De alarmbellen gaan letterlijk af als zich iemand wat erg dicht in de buurt van dit afgelegen ontvangststation waagt. In 1956 krijgt Nera een douw, als de eerste transatlantische telefoonkabel wordt aan gelegd, een geduchte concurrent voor het 36 Heemschut december 2007

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 38