eaten kochten, leder jaar wordt 5°/o dividend uitgekeerd. Investeren in Stadsherstel is een maatschappelijke investering. Immers, Stads herstel richt zich op dikwijls onrendabele pro jecten, die voor de markt niet interessant zijn. Huurinkomsten en verkoopopbrengsten worden geïnvesteerd in nieuwe aankopen, in onderhoud en restauratie, Daarnaast kent Stadsherstel sinds de jaren tachtig donateurs. Het eerste grote project was de restauratie (1980-1982) van de huizen Oude Molstraat 20, 22, 24, 30, 32, 40 en 44. Deze panden waren in 1976 al aangekocht door het Haags Monu mentenfonds. De Oude Molstraat is een van oudste straten in het Hofkwartier. Het was in de late middeleeuwen een 'achterpad' verge leken met de voorname omliggende straten: het Noordeinde, de Molenstraat en de Pape- straat-Nobelstraat. Een straatje voor ambacht- lieden en lage functionarissen en later, door de nabijheid van het stadhouderlijk hof, ook wel voor hofpersoneel en beter gesitueerden. Met deze restauratie heeft Stadsherstel een krachtige impuls gegeven aan de rehabilitatie van dit gebied. In de aanbouw van Oude Mol 32, een pand voorzien van een rijk versierde gevel in Lodewijk XlV-stijl, zijn opnieuw ateliers en kleine werkplaatsen gehuisvest. Kopers en restaureren Na de eerste restauratie volgde na tien jaar weer een periode van aankopen en restaureren. Zo vonden vanaf 1987 ingrijpende restauraties plaats aan statige herenhuizen aan de Prinse gracht, waaronder het schitterende 'Huis Bre- dius', ooit het Brediusmuseum. Bij de restauratie werden veel monumentale interieur elementen zoals schouwen, wandpanelen, (plafond)schilderingen, sierstucwerk, betege lingen en lambrizeringen behouden en hersteld. In het prestigieuze pand zijn door Stadsherstel vier luxe appartementen gerealiseerd. Veel 'rotte' plekken werden aangepakt, dikwijls in nauw overleg met de gemeente. Ook een uitbreiding van het werkgebied volgde. Boerderij 'Duinzicht'in Rijswijk was het eerste project van Stadsherstel in de 'omgeving' (1993). In hetzelfde jaar werd boerderij 'Noord Veur' in Leidschendam aan het bezit toegevoegd. Inmiddels bestaat de portefeuille niet alleen uit woningen, winkels, horecagelegenheden en bedrijfspanden, maar ook uit een manege en zelfs een kerk. In 1998 verkocht de gemeente de J u I ia na kerk, gebouwd in 1924-1926 in Berlagi- aanse stijl in de wijk Transvaal, aan Stadsherstel. Maar wat te doen met een monumentale, lege, onrendabele kerk met onderhoudsachterstand in een achterstandswijk? 'Wij wilden de kerk graag behouden voor de buurt', zegt Van Leeuwen. De kerk werd een multifunctioneel centrum met een welzijnsfunctie voor alle Transvalers. 'Wij kijken bij aankoop naar de ligging, de complexiteit, de waarde, de kwetsbaarheid en de exploitatiemogelijkheden. Onze strategie is groei. Onze doelstelling blijft idealistisch, maar gaat gepaard met een financiële rendements analyse. Wij willen ook in de toekomst ons reddende werk kunnen blijven doen. Dat betreft niet alleen woonhuismonumenten, maar ook jongere monumenten buiten de binnensteden. Sommige worden ons door de gemeente aange boden, ook nemen verontruste mensen contact op. Omdat wij onze panden zelf beheren, fietsen wij vaak door Den Haag en kijken dan goed rond. We zijn voorlopig nog niet klaar. Bij de huidige subsidieregelgeving is de kans op subsidie voor een restauratie zeer onzeker geworden. Het wordt ons zo wel heel moeilijk gemaakt ons werk te doen. Ook de recente fiscale maatregelen zijn ongunstig.' Wie in Den Haag rondwandelt ontdekt aan veel fraai gerestaureerde gevels de blauwe bordjes van Stadsherstel en ziet de positieve uitstraling op de omgeving. Meer grote projecten wachten. Zoals de restauratie en herbestemming van de in 2006 aangekochte panden aan het Sluisplein in Leidschendam en de "s-Gravenhaagsche Stads- rijschool'aan de Kazernestraat. Gevraagd naar haar eigen favoriete project aarzelt Van Leeuwen geen moment. 'Natuurlijk de Julianakerk.' Brigitte Linskens is redacteur van Heemschut december 2007 Heemschut 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 37