Dertig jaar Stadsherstel Den Haag: niet commercieel, wel zakelijk Brigitte Linskens - 'Als kind had ik al belangstelling voor monumenten. Op de lagere school, in het Europese Monumentenjaar 1975 schreef ik een gedichtje over de H. Hartkerk in mijn woonplaats Haarlem. Iets van "Monumenten, monumenten, ze kosten zoveel centen'", zegt Irma van Leeuwen. En ze had gelijk, weet ze uit de praktijk. Sinds 2000 is zij direc teur van Stadsherstel Den Haag en Omgeving. DE NV STADSHERSTEL DEN HAAG en Omgeving werd 19 januari 1977 opgericht, op initiatief van de Stichting Monumenten fonds Den Haag. Maar liefst drie van de acht oprichters waren lid van 'Heemschut'. Dit Monumentenfonds was 11 maart 1974 in het leven geroepen door bevlogen Hagenaars, die bezorgd waren over de ontwikkeling van het oude Haagse centrum en van de Haagse monumenten. De stedelijke structuur was tot 1955 vrijwel onaangetast, daarna werd het oude centrum door enorme stedenbouwkundige ingrepen van zijn historische karakter beroofd. Het Prins Berhardviaduct, de ministeriegebouwen in het Spuikwartier, het Centraal Station, de Utrechtse Baan en het Westeinde ziekenhuis werden gebouwd. Het Bezuidenhout west werd volgebouwd met kantoorkolossen. Oude woon buurten maakten plaats voor verkeerswegen; monumenten verpauperden zodat sloop onaf wendbaar leek. De kentering kwam in de zeven tigerjaren, met felle protesten. Stadsbewoners gingen zich inzetten voor hun binnenstad Doel van de stichting Monumentenfonds was, 'op te komen voor het behoud of herbouw van al dat medebepalend is voor de sfeer in en om de stad, het leefklimaat van de bewoners en dat bijdraagt tot verrijking van het stedelijk en landschappelijk schoon', kortom het tegengaan van leegloop en sloop. Al direct was duidelijk, dat er weinig geld zou zijn voor restauraties. Daarom werd in de statuten opgenomen, dat de stichting mede ten doel had financiële steun te verlenen aan de oprichting van een stads- herstelorganisatie. Met Stadsherstel Den Haag ontstond, onder leiding van de eerste directeur L. Molhuysen, een professionele organisatie die zich fulltime richt op aankopen en restaureren van monumentale en beeldbepalende panden met exploitatiemogelijkheden. Van Leeuwen benadrukt de vangnetfunctie van Stadsherstel. Er moet weliswaar bedrijfsmatig gewerkt worden, maar winst maken staat niet voorop. 'Het gaat letterlijk om stadsherstel, om kwetsbare monumenten en beeldbepa lende panden. Daarom kopen wij hoekpanden aan. Die liggen strategisch. Als wij investeren volgen er meer, dit is de spin-off.' Oude Molstraat De oprichters waren ook de eerste aandeelhou ders. Grote beleggers traden toe, terwijl ook inwoners en de gemeente Den Haag certifi- Fotol Het gerestaureerde voor malige Havenkantoor aan de Goudriaankade. Foto: Arie de Groot Foto 2 De 's Gravenhaagsehe Stadsrijschool wacht op restauratie. Foto: Jan van der Hoeve Foto 3 De Julianakerk bepaalt het beeld in de wijk Transvaal. Vervangen van de leien van de torenspits. De leidekker heeft een panoramisch uit zicht over de wijk Transvaal! Foto: Stadsherstel Den Haag 34 Heemschut december 2007 BSE -,T Vangnet voor onrendabele monumenten «Mm •f Ai y,. r.". vL'.' -A: f

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 36