Bart Brouwer - Het Arnhemse AKU-monument uit 1961 dreigt als beeld bepalend element en als verbindende schakel tussen Sonsbeek, Willems plein en Gele Rijdersplein verloren te gaan. Heemschut bepleit herstel en plaatsing ervan op de gemeentelijke monumentenlijst. Samen met het beeld van Shinkichi Tajiri vertegenwoordigt het kunst werk een brede waarde die in ieder geval aanwijzing als gemeentelijk monument rechtvaardigt. Heemschut Gelderland heeft daarom verzocht een procedure tot aanwijzing als beschermd gemeentelijk monument te starten. Naast een beschermde status verdient het kunstwerk een integrale handhaving in al zijn facetten met het beeld van Tajiri en een volledig herstel. Lopende initiatieven in die richting dienen verder gesti muleerd te worden en nieuwe te worden toegejuicht. Inrichting als fietsenstalling vindt Heemschut misplaatst en een stad, waar het Nationaal Historisch Museum moet komen, onwaardig. Ria Koning Waardering De aandacht van vrijwel elke Arnhemmer of bezoeker van de stad wordt onmiddellijk gevangen door de fontein, zeker op warme dagen. De oorspronkelijke verlichting voorzag ook in een aantrekkelijk beeld op momenten dat er minder publiek bij de fontein te vinden was. Velen die de stad ooit bezochten herin neren zich dit beeldbepalend element, namen er een duik in of gaven de fontein een 'oranjege voel' in tijden van voetballiefde. Sinds de eerste tekenen van verminderde aan dacht van de gemeente voor onderhoud dui delijk werden kwam de zoon van de architect namens de familie in actie om zich in te zetten voor dit kenmerkende werk uit het oeuvre van de architect die een aantal belangrijke gebouwen, zoals de Ennia toren, het Arnhemse belastingkantoor op zijn naam heeft staan. Als aankomend architect werkte Brouwer aan het Arnhemse Provinciehuis. Het Nillmij-gebouw behoort tot de eerste belangrijke werken van deze architect. 'De ontembare krachten van de natuur' is de titel van het kunstwerk van Tajiri, voor wie dit de eerste grote opdracht was in de openbare ruimte. De sculptuur heeft niets van haar zeg gingskracht verloren. Ter ere van de tachtigste verjaardag van de kunstenaar werd een grote tentoonstelling in het Nijmeegse museum Valkhof georganiseerd. In dit licht is het niet goed te begrijpen dat Arnhem, al in het bezit van een belangrijke Tajiri, zich zo weinig lijkt te bekommeren om haar eigen kunstbezit. Fontein en plein Voor de architect was de tentoonstelling „Bewogen beweging' indertijd een belangrijke inspiratiebron. Verder vormde de stad Basel een inspiratiebron, waar fonteinen een uitdruk king vormen van een goed stadsbestuur en een goede economie van de stad. Steden als Parijs en Berlijn renoveren hun fonteinen. Ook Arnhem zou dit kunnen doen! De voorstellen van bureau Tak voorzien hierin. De recente fonteinennota geeft hoop voor een groeiend besef van het belang van de aanwe zigheid van het water in de stad. Als beeldbe palend monument past de AKU-fontein daar volledig in. Vanwege de wederopbouwperiode is de fontein een mijlpaal in de bewogen recente geschiedenis van de stad Arnhem. De fontein staat weliswaar gehavend, maar nog steeds fier overeind en heeft in feite nog niets van haar 'ontembare krachten' verloren. Laat de gemeente de uitdaging aangaan en de fontein renoveren. Het resultaat zal evenzeer verbluffen als destijds na de opening! B. Brouwer is de zoon van de architeet H. Brouwer december 2007 Heemschut 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 35