In 1930 kreeg Alma zijn eerste opdracht voor een muurschildering in de Openbare Bibliotheek te Amsterdam en twee jaar later voor de Tweede Openbare Handels school (nu Berlage Lyceum). Er zouden er nog vele volgen, met als bekendste de muurschildering in het Amstelstation uit 1939 en die in de Universiteit van Amsterdam 1951, beide rijksmonument. De wandschildering in het Markiezaats- college toont als in een beeldverhaal van links naar rechts de timmerman, metaalbe werker, metselaar, schilder en ontwerper. Alle figuren zijn teruggebracht tot hun essentie, maar in hun karakteristieke werk houding wel zeer herkenbaar. De gemeente Tholen bezit daarmee een uniek en kostbaar kunstwerk: de laatste muurschildering van Peter Alma, gemaakt op 72 jarige leeftijd. Zijn stijl en thema, hier zo kenmerkend aanwezig, behoort tot het beste in de Nederlandse traditie van muurschilderkunst en is opgenomen in het register monumentale kunst van het ICN. Door kunsthistoricus drs. Erik Luermans wordt een monografie over het werk van Alma voorbereid, die tegelijk met een overzichtstentoonstelling in het Museum voor Moderne kunst in Arnhem zal ver schijnen. Appliqué ramen Lex Horn (1916-1968) werd geboren in Amsterdam. Hij maakte veel monumentaal werk zoals wandschilderingen, betonre- liëfs, glasramen, tegelwanden en wandta pijten en is daarmee een typisch voorbeeld van een kunstenaar uit de wederopbouw periode. Zijn werk was eerst impressionis tisch, maar later zocht hij zijn eigen weg in de abstractie. Hij blijft echter min of meer figuratief werken. In 2003 kreeg hij een overzichtsexpositie in het museum Henri- ette Polak. Bij die gelegenheid verscheen ook een monografie. De ramen van het beursgebouw in Emme- loord, het KNSM-gebouw in Amsterdam en het station in Eindhoven zijn het meest bekend geworden. Het glasraam in St. Maartensdijk stelt ambachtslieden in hun werkomgeving voor, zoals de bouwvakkers op een steiger en een visser bij de Oos- tersehelde. Daarnaast wordt een deel in beslag genomen door abstracte figuren. Veel van zijn glaskunst is uitgevoerd door het atelier Tetterode in Amsterdam. Voor ditzelfde bedrijf (tegenwoordig Norber- timex) zal de zoon van de glazenier die het oorspronkelijke raam vervaardigde de restauratie uitvoeren. Doordat het gelijmde glas heeft blootgestaan aan weer en wind zullen onderdelen moeten worden vervangen. Dit gebeurt aan de hand van foto's van de originele situatie. Ook Lex Horn ondervindt herwaardering en is opgenomen in de lijst van belang rijke monumentale kunstenaars uit de wederopbouwperiode, opgesteld door het ICN. Herplaatsing Toen bekend werd dat beide kunstwerken dreigden te verdwijnen, poogden de dochter van Peter Alma en de weduwe van Lex Horn samen met ICN en later ook Heemschut deze te behouden door plaatsing elders. De directie van het nieuwe schoolgebouw aan de rand van de stad Tholen wilde niet herplaatsen. Beide kunstwerken zouden niet meer in deze tijd passen. Daarop is samen met drs. Johanna Jacobs (hoofdconservator Historisch Cen trum Markiezenhof te Bergen op Zoom) een zoektocht begonnen, die liep langs de nieuwbouw van seniorencentra van St. Maartensdijk en Tholen, het nieuwe gemeentehuis en enkele appartementen gebouwen. Heemschut benaderde, voor een goede onderbouwing, de firma Art Conservation. Deze heeft ruime ervaring met herplaatsing van monumentale kunst. Op alle aangedragen locaties werd om diverse redenen herplaatsing geweigerd, totdat op voorspraak van de provincie Zeeland in het nog te bouwen mul tifunctioneel centrum Haestinge een plaats werd gevonden. In Tholen heeft Heemschut een burgercomité opgericht 'Behoud Monumentale kunst Tholen', dat de activiteiten ondersteunt. De gemeenteraad van Tholen trok een bedrag uit voor ontmanteling, opslag en transport. De Provincie Zeeland zal een bijdrage leveren aan de restauratie en Instituut Collectie Nederland en Heem schut hebben de taak op zich genomen verschillende fondsen in te schakelen die een bijdrage kunnen leveren. Wij hopen dat door de gezamenlijke inspanning deze twee kunstwerken van nationale betekenis een waardige herbe stemming krijgen. W. Heijbroek is voorzitter von de provin ciale commissie Zeeland Sierraam in trapportaal door Lex Horn. Foto Art Conservation december 2007 Heemschut 31

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 33