Zoektocht naar nieuw onderdak ramen en wandschildering school St. Maartensdijk (Zeeland) Achtergrond Willem Heijbroek - In samenwerking met Instituut Collectie Nederland (ICN) en de firma Art Conservation heeft Heemschut voorkomen dat een wand schildering van Peter Alma en ramen van Lex Horn vernietigd werden. Beide topstukken uit de wederopbouwperiode bevonden zich in een schoolgebouw te St. Maartensdijk. Het gebouw kon, ondanks een plan hierin appartementen te vestigen, niet meer van de sloop gered worden. IN EEN PROJECTGROEP met gemeente, ICN en Art Conservation, ondersteund door de gedeputeerde van de provincie Zeeland, proberen wij de kunstwerken herplaatst te krijgen in de nieuwbouw van het multifunctionele centrum H a est i n g e. Het gebouw van scholengemeenschap het Markiezaatscollege, toen nog Lagere Tech nische School, in St Maartensdijk (Tholen, Zeeland) is ontworpen door architecten bureau Wentink en van Dijk uit Baarn en gerealiseerd in de periode 1955-57. Het bestaat uit een hoofdgebouw met een aantal paviljoens voor de praktijklessen en is een goed voorbeeld van wederopbouw architectuur. Bij de opening in 1958 heeft aannemer Hoppenbrouwers de bijzondere muurschildering door Peter Alma aan geboden. In het trapportaal zijn over de gehele hoogte van het hoofdgebouw twee samengestelde sierramen door Lex Horn aangebracht. Deze bestaan uit ruiten met gelijmde appliques van gekleurd glas. Door verhuizing van de school naar de stad Tholen zou het gebouw leeg komen en is een plan gemaakt om er appartementen in te vestigen; Heemschut ondersteunde de herbestemming. Dit plan is helaas afgewezen om technische en financiële redenen. Wandschildering Peter Alma (1886 Medan - 1969 Amsterdam) behoort tot de belangrijkste kunstenaars in Nederland uit de eerste helft van de twintigste eeuw. Hij maakte deel uit van de groep die werd aangevoerd door Mondriaan, Van Doesburg en Van der Leek. Zijn werk is sociaal bewogen, wat tot uiting komt in zijn muurschilderingen, waarvan de voorstelling nauw verbonden is met de functie van het gebouw. Alma is vooral bekend van werk, waarin hij zijn eigen weg zocht tussen figuratie en abstractie en bij het kubisme uitkwam. Zijn idealen vertaalde hij in afbeel dingen die de maatschappelijk actualiteit weergaven en voor iedereen begrijpelijk waren. Hij exposeerde met internationaal befaamde kunstenaars als Kazemir Male- vich en Wassily Kandinsky. Wandschildering uit 1958 door Peter Alma op wand aula Markiezaatscollege te St. Maartensdijk (Zeeland). Foto Instituut Collectie Nederland - n iü Hoofdgebouw van het Markiezaartscollege (architectenbureau Wentink en van Dijk); de sierramen zijn al verwijderd. Foto Willem Heijbroek 30 Heemschut december 2007 MMgmmmxgm. Leuren met moderne mst

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 32