Literatuur Zuid-Holland december 2007 Industria 27 Scheveningen visrokerij den Duik. Foto M. Overbeek Scheveningen: De oude visrokerij van de firma Den Duik aan de Scheveningse haven blijft behouden. Lang zag het er naar uit, dat de visrokerij plaats moest maken voor een nieuwbouwproject. Woningcorporatie Staedion en projectontwikkelaar BAM willen aan de Dr. Lelykade een groot appartementencomplex bouwen. In het kader van dit plan zijn enkele pakhuizen aan de kade al gesloopt, maar de visrokerij blijft overeind. Het bedrijfspand bestaat uit een bakstenen bedrijfshal in de trant van de traditionele Delftse School, gebouwd in 1936. Erachter staat een hoge gemetselde schoorsteen, een van de laatste in de gemeente Den Haag. Aangezien een meerderheid van de gemeen teraad tegen de sloop van de visrokerij was, werd een nieuw onderzoek gedaan naar de cultuurhistorische waarde van het complex. Dit rapport concludeerde dat sloop van de visrokerij de enige optie was. Desondanks bleef de weerstand tegen de sloop groot en werd een compromis bereikt: de voorgevel van de visro kerij en de schoorsteen blijven behouden, en de nieuwbouw zal daaraan aangepast worden. WEDEROPBOUWRAPPORTEN GEMALEN EN FABRIEKEN 1940-1965. Rutger Polderman: gemalen; categoraal onderzoek wederopbouw 1940-1965. Zeist, RACM, 2006. 58 blz., ill.Jit.opg. bijlagen. Karei Loeff: fabrieksgebouwen categoraal onderzoek wederopbouw 1940-1965. Zeist, RACM, 2006, 70 blz., ill., lit.opg. bijlagen. In het kader van een onderzoek naar de wederopbouwarehiteetuur in Nederland heeft de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) onlangs een aantal categorale rapporten uitgegeven. Elk van deze rapporten beschrijft een categorie gebouwen. In 2006 werden rapporten gepubliceerd over gemalen en fabrieks gebouwen. Beide rapporten beschrijven de achtergrond en selectiecriteria van het project wederopbouwarchitectuur. Hierin worden de methodiek, de afba kening en de opbouw van de categorale studie beschreven. In de volgende hoofdstukken wordt de historische ontwikkeling van het gebouwentype beschreven en de bouw en architectuur van het gebouwentype in de periode 1940-1965. Vervolgens wordt een overzicht gegeven van de tussen 1940 en 1965 gebouwde fabrieksgebouwen en gemalen, alsmede een toesluiting op de preselectie. In de bijlagen is naast een bronvermelding van literatuur en afbeeldingen onder andere een beschrijving van de werking en indeling van de Wederopbouwbank opge nomen. De rapporten zijn voorzien van tekeningen, tabellen en kleurenfoto's. Van een aantal belangrijke fabrieks gebouwen en gemalen zijn uitvoerige beschrijvingen opgenomen. Verkrijgbaar bij de Rijksdienst voor Architectuur, Cultuurlandschap en Monumenten: info@monumentenzorg.nl Ad Vorsselaars en Jan Schreirs: MOLENS, MAALDERIJEN EN MEEL FABRIEKEN IN TILBURG. Tilburg, uitg. A.Vorsselaars/J.Schreirs/ Drukkerij Gianotten, 2006. 246 blz., ill.Jit.opg. bijlagen. Geen ISBN. Prijs: 39,95. Aan het einde van de 13e eeuw stonden er waarschijnlijk al een watermolen en twee windmolens in Tilburg. Vanaf de 17e eeuw werden er molens bijge bouwd en in de 19e eeuw bereikte het aantal molens, aangedreven door de wind of door paardenkracht (rosmo lens) een hoogtepunt. Ook verschenen er motorische maalderijen en enkele grote meelfabrieken in de stad, die door heel Nederland hun meel en bloem leverden. Daarnaast waren er molens die uit zaden olie sloegen, voornamelijk bestemd voor huishou delijk gebruik. Een aantal van deze molens en maalderijen kende slechts een zeer kort bestaan, en in de 21e eeuw is vrijwel alle maalactiviteit uit de stad verdwenen. In dit boek wordt de geschiedenis beschreven van alle 45 Tilburgse molens en maalderijen. Helaas is van deze molenrijkdom slechts een schamel restant overgebleven in de vorm van een enkel maalderijgebouw en een molenstomp. Behalve voor de molens en maalde rijen zelf, is er ook ruim aandacht voor de mensen achter de molens en maalderijen, zoals mulders, fabrieksei genaren en bouwheren. Het grootste deel van het boek beschrijft uitvoerig de geschiedenis van de windmolens en watermolens, geïllustreerd met historische foto's en tekeningen. Een hoofdstuk is gewijd aan de geschie denis van de Tilburgse maalderijen en meelfabrieken. Met deze uitgave is een belangrijk deel van de industriële geschiedenis van Tilburg vastgelegd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 29