Friesland Overijssel Gelderland ieuws Balk Pakhuis "de Volharding'. Foto M. Overbeek BalkDe gemeenteraad van Gaesterlan-Sleat heeft in juli ingestemd met het voorstel de voormalige veevoederfabriek "de Volharding" in Balk te slopen. Hiermee komt een eind aan een jarenlange impasse rondom dit industriële monument. In de loop van de tijd werden diverse plannen ontwikkeld om het monu mentale pakhuis een nieuwe woonbestemming te geven. Al deze plannen sneuvelden echter, onder meer door bezwaren van omwonenden. Ook verwisselde het pand diverse malen van eigenaar, zodat er geen vooruitgang zat in de renovatieplannen. Omdat het pand de laatste jaren tot een ruïne is vervallen, heeft de gemeente in overleg met de eigenaar, project ontwikkelaar Moes besloten het pand nog dit jaar af te breken. Graanpakhuis "de Volharding" werd in 1911 gebouwd op een strategische plek aan het riviertje de Luts. Vanaf het water kon het graan direct vanaf het pakhuis worden overgeladen. Het in baksteen opgetrokken rijzige gebouw bestaat uit vier verdiepingen met kleine vensters. In de gevel langs de Luts is in een betonnen latei het opschrift "de VOLHAR DING" aangebracht. Als herinnering aan het monumentale bedrijfs pand zal de gemeente aan het nieuwbouwplan de voorwaarde stellen dat het een zelfde monu mentale uitstraling moet krijgen. Ook zullen bouwelementen uit het oude pakhuis, zoals het gevelopschrift een plaats krijgen in het nieuw te bouwen complex. Genne. Aan het Zwarte Water, in de buurt schap Genne ten noorden van Hasselt ligt een bakstenen uitwateringssluisje: het Gennegerzijl. Naast de sluis staat een bakstenen balken- loodsje, dat vroeger werd gebruikt voor de opslag van sehotbalken. Deze balken werden in tijden van hoog water voor de sluis geplaatst om de het water te keren of de sluis droog te zetten. Omdat de berging van sehotbalken nu centraal wordt geregeld door het waterschap, is het balkenloodsje buiten gebruik geraakt. Het waterschap Groot Sa Mand, eigenaar van de sluis en het balkenloodsje, gaat dit waterbouw kundige monumentje binnenkort restaureren. De Gennegersluis staat op een plek waar fiets en wandelroutes langskomen. Er komt daarom een informatiepaneel met daarop informatie over de historie van het Gennegerzijl, de loods en het waterschap. Hengelo: Een van de topmonumenten uit de periode van de wederopbouw, het voormalige fabriekscomplex van de Koninklijke Weefgoe deren Fabriek (KWF) in Hengelo wordt met sloop bedreigd. In de fabriek werden jaren lang badhanddoeken van het bekende merk "Seahorse" geweven. Het fabriekscomplex, gelegen op de hoek van de Deldenerstraat en de Geerdinksweg werd in 1951 gebouwd naar een ontwerp van archi tect H.W. van Lelyveld. Deze architect werkte voor het gerenommeerde architectenbureau Beltman uit Enschede, bekend vanwege de vele Beneden-Leeuwen Pakhuis en kraanbaan. Foto M. Overbeek ontwerpen voor textielfabrieken in Twente en in de Achterhoek. De Hengelose fabriek bestaat uit een aantal evenwijdig gebouwde betonnen sheddaken. Het karakteristieke aanzicht van de hallen wordt gevormd door de betonsehalen daken, die worden gedragen door gebogen betonnen spanten. Vanwege deze bijzondere constructie wordt het fabriekscomplex door monumentendeskundigen beschouwd als zeer waardevol. Het is het enige in zijn soort in Hengelo, en qua omvang zelfs enig in zijn soort binnen Overijssel. Er zijn slechts twee (kleinere) voorbeelden in Overijssel te vinden: de textielfabriek Ten Cate in Almelo en de bandenfabriek van Vre- destein in Enschede. De vorm en constructie (schaaldak) werd na 1945 slechts korte tijd toegepast en is daarom zeer kenmerkend voor de wederopbouwperiode. De eigenaar van het complex, projectontwikkelaar BAM, wil de fabriek slopen ten behoeve van woningbouw. Beneden-Leeuwen: in maart is door de Rijks dienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) de status van rijksmo nument toegekend aan het pakhuiseomplex "de Klef" in Beneden -Leeuwen. Die status was reeds in 2001 aangevraagd door de Stichting Industrieel Erfgoed Gelderland-Flevoland. "De Klef" is gelegen aan de Waalbandijk bij Beneden-Leeuwen, en bestaat uit een betonnen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 26