Industrieel nieuws KVL-STOOMMACHINE Oisterwijk Groningen De leerlooierij was tot voor kort een van de belangrijkste bedrijfstakken in Noord-Brabant. Vooral in het gebied van de Langstraat en in Oister wijk concentreerde zich de leer- en schoenenindustrie. In 1917 werd in Oisterwijk op een terrein tegenover het station een chroomlederfabriek gesticht onder de naam Koninklijke Verenigde Lederfabriek (KVL), met een eigen energiecentrale. vormt hierbij een belemmering. Inmiddels is een initiatiefgroep opgericht door Bas de Witte uit Oisterwijk. Deze heeft gesprekken gevoerd met de architect die in opdracht van de project ontwikkelaar plannen voor het terrein maakt. Ook heeft de initiatiefgroep een eerste plan van aanpak gemaakt om het ketelhuis met machines in te passen in het nieuwbouwplan. De eigenaar staat open voor de ideeën, maar wil eerst een bestemmingswijziging afwachten. Ook moet er volgens de eigenaar een compleet exploitatieplan voor de jaren na de restauratie komen. Inmiddels is de conditie van het ketelhuis en de stoommachine er niet beter op geworden door lekkages van het dak, vervuiling roestvorming en vandalisme. Meer informatie over de KVL-stoommachine is te vinden op de website www.kvl-stoommachine.nl Bedum gasfabriek Bedum Foto M. Overbeek Bedum: Na een jarenlange strijd lijkt het doek nu gevallen voor de oude gasfabriek van Bedum. Op 25 oktober heeft de raad van de gemeente Bedum ingestemd met het voorstel van het college van B Et W om de fabrieksge bouwen te slopen en het vrijkomende terrein te gebruiken voor nieuwbouw. Enkele lokale stichtingen, de Stichting Bedums Aarfgoud en de Historische Vereniging Bedum verzetten zich in samenwerking met de Bond Heemschut en de Stichting industrieel Erfgoed Noord-Nederland tegen de sloop van de gasfabriek. De Bedumer fabriek is een van de laatste in ons land overgebleven voorbeelden van een kleinschalige gasfabriek. Deze werd in 1910 gebouwd naar ontwerp van architect A.J. Reyers uit Kampen. Na de overschakeling op aardgas in 1966 kregen de fabrieksgebouwen een andere functie en werden de gashouders gesloopt. De nu leegstaande fabriek heeft een opvallend monumentale voorgevel in oranje rode baksteen, en heeft enkele fraaie detail leringen in Art-Nouveaustijl. De bijbehorende directeurswoning in dezelfde bouwstijl blijft behouden. Helaas is het complex indertijd niet geselec teerd voor het Monumenten Inventarisatie Project (MIP), zodat het geen enkele monu mentenstatus heeft. Dit gegeven, in combi natie met de geconstateerde ernstige bodem vervuiling was voor de gemeente Bedum doorslaggevend om de fabriek te slopen. De belangenverenigingen die tegen de sloop ageren hebben de gemeente voorgesteld in ieder geval de monumentale voorgevel te behouden en deze in te passen in de nieuw- bouwplannen. Ook dit voorstel is volgens de gemeente niet haalbaar, aangezien de funda menten ernstig zouden zijn aangetast door cyanide en teerproducten. Wagenborgen: De gebouwen op het terrein van de voormalige psychiatrische inrichting Groot Bronswijk in Wagenborgen worden gesloopt. Op het terrein van de inrichting staat nog de watertoren van de inrichting, die ook op de nominatie staat om te worden gesloopt. De hoop dat de watertoren als industrieel monument behouden zou kunnen worden is de bodem ingeslagen nu de gemeente Delfzijl een sloopvergunning heeft afgegeven. Eigenaar Woonzorg Nederland wil op het vrijkomende terrein nieuwe woningen bouwen. Ook een poging van de Bond Heemschut om de toren te behouden mocht niet baten. Volgens de eigenaar is de toren dusdanig beschadigd door de sloop van de aanbouwen, dat behoud niet meer mogelijk is. De vierkante bakstenen watertoren werd in 1920 gebouwd om de gebouwen van de psychiatrische inrichting te voorzien van drinkwater. -

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 25